top of page
  • Yazarın fotoğrafıZeynep Kayrak

2021, Animasyon Favorilerim

Arkadaşlar bilen bilir, ben bir animasyon bağımlısıyım. İzlemediğim animasyon azdır ve hatta beynimde animasyonlar için ayrı bir disk olsun isteyenlerdenim. 2021 beni animasyon içerikler konusunda pek tatmin etmese de, izlerken en memnun eden animasyonları sizinle de paylaşmak istedim, zaten birçoğumuzun favorisi olanlar da bunlardı. Umarım keyifle okursunuz.


Luca


Luca, Portorosso'da denizin derinliklerinde ailesiyle birlikte yaşayan bir deniz canavarıdır. Çok yaramaz ve meraklı olduğu için ailesi Luca'yı dış dünyadan mümkün olduğunca korumaya çalışır ve seneler boyunca büyük sırrı ondan saklar.


"Luca, yüzeye çıktığında insan formuna girebilmektedir!"


Bu meraklı deniz canavarı bir gün merakına yenik düşer ve arkadaşı Alberto ile denizden kaçıp kasabaya gider.


Fakat dünya hiç de denizin altı gibi değildir... Alberto bu kaçamağı sık sık yaptığı için insanların hareketlerine kısmen uyum sağlayabilmektedir, fakat Luca için bu çok zordur.


Bir İtalyan sahil kasabası olan Portorosso'da yaşayanların asıl işi ise deniz canavarlarını avlamaktır! Deniz canavarlarını hiç tanımayan insanlar ile, insanları hiç tanımayan deniz canavarları arasındaki komik ve oldukça duygusal bir dizi macera...
Luca sımsıcak bir animasyon. 💙 Sinematografisi mükemmel diyebilirim, pandemi günlerinde özlediğimiz İtalyan kıyılarına gitmek de cabası... Mutluluk garantili bir film, muhakkak şans verin.Raya And The Last Dragon


Kumandra, çok eskiden ejderhalarla insanların bir arada mutluluk içinde yaşadığı bir kenttir. Raya ve kentin kumandanı babası ejderha taşını korumaktadır. Bir gün kente bir saldırı olur ve ejderha taşı parçalanır. Kentteki birçok kişi ise taşa döner. Raya bu saldırı sırasında kumandan babasını da kaybeder.


Babasının taş olmadan önceki son dileği ise, Raya'nın son ejderha Sisu'yu bulması ve her şeyi düzeltip Kumandra'yı eski günlerine kavuşturmasıdır.


Raya 2021 yılında Disney'in en çok beklenen animasyonuydu. Ana mesaj ise etkileyici. "Görünüş yanıltıcıdır, her ejderha korkunç olmadığı gibi her kişi de masum olamaz."


Filmdeki karakterleri önce masum zannedip sonrasında asıl karakterlerini izliyoruz, bir bebek bile bizi yanıltabiliyor :)


Ben çok beğendim. Özellikle Disney'in son yıllarda tipik Amerikan karakterlerin dışına çıkıp farklı milletleri de anime etmesi işine bayılıyorum. 💚Encanto


Encanto Kolombiya'da Madrigal adında sihirli güçlere sahip bir aileyi anlatıyor. Ailenin ninesi Alma, zor ve acı tecrübelerden sonra kendisini kasabaya adamış tonton bir yaşlı. Sihirli bir muma sahip ve bu sihri çocuklarının, torunlarının üzerinde kullanıyor.


Fakat mum, torunlarından Mirabel'de işe yaramıyor ve bu nedenle Mirabel ailede dışlanıyor.😔 Herkes başına gelen kötülüklerden onu sorumlu tutuyor.


Disney'in Marvel'e inat kusursuz kahramanlar yaratmaktan uzak, "Her insan özeldir" mottosuyla Mirabel'i çok seviyoruz. 2021'in en tatlısıydı galiba. ❤️
The Mitchells vs. The MachinesTürkçe'ye "Ailem Robotlara Karşı" olarak çevrilen bu animasyonda standart diyebileceğimiz bir çekirdek ailenin hem geleneksel aile yapısını korumaya hem de teknolojiye ayak uydurmaya çalışırken yaşadığı sıradışı maceraları izliyoruz.


Evin ergen kızı Katy, sinema aşığı bir çocuktur ve üniversitede sinema bölümüne kabul edilir. Babası Katy'nin bu bölümden para kazanamayacağını, okumasının anlamsız olduğunu düşünse de bir şekilde ikna olur. Kızlarını üniversiteye götürmek için yola çıkan aile, dünyada robot istilası olduğunu öğrenir ve olaylar gelişir...


2 robot, tam da teknoloji mağduru Mitchells ailesine hoş gelmiştir. 🤖🤖


Mesajlar ve detaylarla dolu çook eğlenceli bir animasyon. Modern zamanlarda aile ve çocuklar arasında yaşanan "anlaşılamama problemi" çok iyi aktarılmış.


Netflix'den izleyebilirsiniz.
Buraya kadar sıkılmadan gelen, okuyan herkese teşekkür ederim.

Ve de herkese muuussmutlu seneler dilerim. 🎄🎅


Xo.

Zeynep

Son Yazılar

Hepsini Gör

留言


bottom of page