2 Devlet Tek Millet- Selanik&Kavala Gezisi

Boş zamanlarında ucuz uçak bileti ve uygun otel arama hobisine tutulmuş birisi olarak yine o vakitlerden birinde bulduğum İskeçe Karnavalı (her yıl Mart’ın ikinci haftası) turu ile komşumuz Yunanistan’a adım attık. Mutlaka siz de fırsat sitelerinde görmüşsünüzdür bu turu. Fiyatının uygun olması sebebiyle Türklerin çok sık tercih ettiği bir turmuş bu. Öyle ki, zaten 100 araba gittik.
TURA NELER DAHİL?: 4 yıldızlı otelde 1 gece yarım pansiyon konaklama. Otobüsle ulaşım, ve rehberlik hizmeti dahil.

ÖNEMLİ NOKTALAR: Biliyorsunuz Yunanistan, Schengen sınırları içerisinde bir AB ülkesi. Bahsettiğim 2 şehre gittiğinizde ulan buranın bizim İzmir’den farkı ne? Biz neden hala giremedik AB’ye gibi düşünceleri kafanızdan geçirmeniz olası. Her Türk gibi ben de geçirdim. Bu kısımda metin oluyosunuz… Sonuçta devletimiz Suriyelileri ömür boyu beslememiz karşısında bizi AB’ye almaya söz verdi değil mi ama?

Schengen alma sanatıyla alakalı bir şey söylememe gerek yok heralde.
Hesapta 3-4bin tl civarı para, sigortalı bir işte 3 aydan fazladır çalışır olma, gidiş&dönüşü ve konaklmayı kanıtlayan belgeler, 6 aydan fazla pasaport en önemli şeyler. Geri kalanlar ıvır zıvır kağıtları zaten. Yunanistan TR’de vize işlemleri için Kosmos Vize Hizm. İle çalışıyor. Belgelerinizi oraya teslim ediyorsunuz eğer konsolosluk sizi çağırmazsa vizeniz onaylanınca adresinize geliyor. (Bizi çağırmadı mesela) 5 günde falan sonuçlanıyor işlemler.

ULAŞIM: Turun içerisinde otobüs olduğu için biz otobüsü kullandık ama özel aracınızla veya başkent Atina’ya giderek oradan karayolu ile Kavala&Selanik lehirlerine ulaşabilirsiniz.Bu arada Kavala İpsala sınır kapısına sadece 1 saat uzaklıkta. Atina’dan 5 saat falanmış.

KONAKLAMA: Bizim tur Capsis Hotel’de konaklama sağladı. Otelin konumu merkeze 6-7 km kadar uzak ama temiz ve konforlu bir oteldi. Ayrıca kahvaltısı oldukça güzeldi. (otele üzerine tıklayarak bakabilirsiniz)

YEME-İÇME: Vallahi Yunan’da kaldığım süre boyunca kendimi evimde hissettim desem yalan olmaz.Tavuk çorbası, patates-tavuk yemeği, kabak kızartması (yoğurtlu) hatta BAMYA bile gördüm menülerde. Üstelik kaldığımız otelin sabah kahvaltısında patates kızartması (ki, bazı Türkler bile kahvaltıda patates kızartması yemez), yumurta, krep, domates-salatalık söğüş, çeşit çeşit peynirler, tatlılar vs. Bizim kültürde ne varsa direkt Yunanistan’a geçmiş. Şunları da belirtmeden geçemeyeceğim dostlarım, bizim baklava onların baklavasını 948565’e katlar 85940 ile böler yani. Leeeşşş bir baklavaları var. Utanmadan bide boy boy her yerde satıyorlar.Ama bir dönerleri var ki, (gyros) bizim döner yanında hakkaten halt etmiş. Sadece 3 euroya sahip olabileceğiniz bu lezzeti bizim burda hiçbir şeyle eş tutamazsınız valla. Tabii aslında biraz fark var diyebilirim. Bizim biliyorusunuz tombik ekmeğe veya dürüme yapılıyor. Aslında onlarda da dürüm benzeri bir şeye sarıyorlar ama yarısı boşta kalıyor ve içinden patates kızartması, sos ve et fışkırıyor. Off resmen AŞK <3

9c93f7_169af2a977c6450db03d682253e7e4a2 Bereket Döner kusura bakmasın ama, Dönerin kralı: gyros <3

TAVERNA FALAN FİLAN…

9c93f7_bdb462619de3491481c21225ac7b0fef

Gelelim dananın kuyruğunun koptuğu yere. Tabii Yunanistan’a gittik, tavernaya gitmeden olur mu? Olmaz. Turla gidince zaten siz sormadan yapıştırıyorlar hemen, akşama taverna var diye. Biz önce artistlik yaptık “aman ne gidicez ya, buluruz kendimize yemek yiyecek şükela bir yer” diye ama yağmur bastırınca direkt geri vites yaptık 🙂 Maddi olarak merak edilen miktara toplu cevap: 40 euro ödedik efendim. Asıl bomba ise tavernanın fix menüsünün 20 euro olması. Döndüğümde bizzat gözlerimle kendi sitelerinde gördüm. Nasıl da turist kazığı yedik belli değil. Bunun 10 eurosu tur şirketine gitse yarısı da, tavernaya kalıyor. Vallahi iyi para. Neyse, allahtan menü doyurucu, müzik de eğlenceliydi de içime dert olmadı. (Gittiğimiz taverna)


Taverna’da hemen yanımızda Yunan bir arkadaş grubu oturuyordu. Çalan şarkıları onlar Yunanca söylüyor biz Türkçe. Ezgilerin çok benzediğini biliyordum da, şarkıların birebir aynı olmasına baya bir şaşırdım. Bir ara düşündüm, adamların ülkesinde hayvanca bağırarak Türkçe şarkı söylüyoruz gıkları çıkmıyor. Biz de olsa kesin yuhalama sesi falan olurdu. Hatta bizi dinlediler, gülüp geçtiler.

Bir markete alışverişe giriyorsunuz, Türkçe konuşsanıza ya diyen çıkıyor. Dinlenme tesislerinde teyzeler yanımıza gelip Türkçe türküler söylüyorlar. Arada Yunanca Türkçe karışık, “benim nineler, dedeler hep Türkiye Türkiye” diyorlar. Nasıl hoşunuza gidiyor anlatamam…

Halkın bir çoğu Türkçe biliyor yani. Zaten bence bilmek de zorundalar. Gelenlerin hepsi Türk nerdeyse…

GEZİLECEK YERLER

Bu kısmı birazcık boş geçeceğim. Ben Atina’ya gitmedim. Kavala ve Selanik’e gittim. İkisi de bizim İzmir zaten. Hiçbir fark göremezsiniz. Sadece Yunanlar full siesta 🙂 2 ile 4 arası çalışmıyorlarmış. Kepenk kapatıp kahveye falan gidiyorlar. Sonra da 1 saat çalışıp eve dönüş. Gece falan özel yerler hariç hep kapalı dükkanlar. Şu an kominist rejim hakim ama bu eskiden de böyleymiş. Seviyorlar yani yatmayı 🙂

9c93f7_ed676d50b39b41bfad09c1bb262a34a9

Mustafa Kemal Atatürk’ün Evi

Ülkemizin kurucusu M.Kemal Atatürk Selanik doğumlu biliyorsunuz.

Selanik şimdilerde Yunanistan’ın 3. büyük şehri ama o zamanlar nasıldı kim bilir.. Öyle güzel korumuşlar ki evini, bir çizik bile yok duvarlarında. İnsan bir garip oluyor tabii ilk gördüğünde. Koca Gazi burada mı doğmuş yani, bu sokaklarda mı yürümüş diyorsunuz. Bilemiyorum duygusal biraz..
Giderseniz mutlaka uğrayın tabii. Akşam 5’e kadar açık müze olarak.

9c93f7_a36972e1c9f24df8a0783f5d591a35dbBeyaz Kule

Öyle aşırı mana taşıyan bir yer değil, Osmanlı döneminde zindan olarak kullanılmış galiba.
Da, nasıl zindan bu böyle denizin dibinde ben anlamadım 🙂 Fotoğraf molası için bakılabilir. Zaten kent meydanında kalıyor, ister istemez yanından geçersiniz.

9c93f7_1fa52b3af513431ebb193089a4854528İskeçe Karnavalı

Yabancılara bu konuda hayranım. Kıçlarından bir karnaval uydurup dünyayı ülkelerine çekmeyi başarıyorlar. O kadar geniş kültürümüz var. Bir tane karnavalımız yok. Var mı? Alaçatı Ot Festivali karnaval sayılıyorsa eevt var. İnanın Yunanistan’ın her yerinden gelenlerin dışında tüm Balkan ülkerinden özellikle Türkiye’den turist akını vardı karnavala. Yapılan satışların, ülkeye giren euroların haddi hesabı yok. 5bin nüfuslu bir köy kaldırıyor da Türkiye’de herhangi bir şehir kaldıramaz mı karnavalı? Elbette kaldırır ama nerede bizim kültür bakanlığımızda o zeka?

Neyse.. Sinirlendim. İnşallah ileridedir günlerin en güzelleri diyerek sıyrılıyorum 🙂
İskeçe Karnavalı 300 yılı aşkındır yapılıyormuş ama son 10 senedir dünyayı da cezbetmesiyle daha bir popüler. Aslına baktığınızda pek bir cacık yok. Kostümlü insanlar özellikle gençler, kortej yapıp müzik eşliğinde yürüyüp duruyorlar ama eğlenceli oluyor yani.

9c93f7_451b56f928394d66912443cef5ab6bf6 Biz de süslerimizi takıp, nasibimizi aldık 🙂

Bir seyahat yazısının daha sonuna gelmiş bulunurken birkaç püf nokta vereyim.

Kaç gün kalmalıyım?: Max 2 gün
Ne kadar para harcarım?: 2 gün, Max: 200 euro
Ne hediye alınır?: Kavala kurabiyesi (5 euro)
Ne yapmadan dönmemek lazım?: Tavernaya gitmeden, gyros yemeden dönme!

9c93f7_ec61fcf23e4e44fbbcfc21d6fe7528da

Mr. Robot kılığına girmiş bir Yunan. Hiçbir şekilde kımıldamıyordu yerinden. Yüzü de mimiksiz. Ama ben böyle poz verince hafif tebessüm etmiş, yakalandı! 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir