top of page
  • Yazarın fotoğrafıZeynep Kayrak

Masalsı Bir Güzellik: Como Gölü, İtalya

Yani insan hayret ediyor böyle yerler görünce... Hele bir de Türkseniz dokunulmamış bir doğa görünce ufak bir şaşırıyorsunuz, acaba neden AVM yapmadılar diye asdfh.


Şaka bir yana, çok şükür Hallstatt'ı da dünya gözüyle görmüş birisi olarak listemdeki ikinci bir masalsı güzellik Como'yu da gördüm. İtalyanın eeennn ama eeennn popüler yerlerinden birisi olan Como, Milano'ya sadece 40 dk mesafede.


Bu kadar yakın olunca günübirlik veya konaklayarak Como'yu görmenizi tavsiye ederim.

Ben hep biletlerimi Trainline App üzerinden alıyorum, telefonumda da uygulaması mevcut. Bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadım, kullanımını da kolay buluyorum. Milano'dan Como'ya geçiş için her saat tren mevcut, yerel veya uluslararası trenlere denk gelebilirsiniz. 5-6 euro gibi bir ücret karşılığında 40 dk sonra Como'da oluyorsunuz. İstasyon adı ise, San Giovanni olmalı.Como tüm dünya için çok popüler bir lokasyon... Birçok ünlünün burada evi/yazlığı varmış, biraz zengin olanlar da düğünlerini falan yapıyor zaten biliyorsunuz, bu nedenle biraz pahalı, hatta epey pahalı.😊 Biz old town içinde bir AirBnb konaklaması tercih ettik. 2 gece konakladığımız eve buradan bakabilirsiniz, lokasyonu çok güzeldi ve bina o kadar eskiydi ki İtalya ruhunu emdiğimize yemin edebilirim. 🇮🇹Como'yu merkez sayarsak eğer, Menaggio, Varenna ve Bellagio gibi minik köylere bölündüğünü söyleyebiliriz. Como deyince benim de aklıma ilk olarak "Acaba yüzülüyor mu?" sorusu geliyor elbette! Şöyle söyleyeyim merkezinde bir plaj yok, ya da biz göremedik ama yüzdüm mü? Evet yüzdüm! Gizli saklı bu işi başarabilirsiniz, polisler yakaladığında biraz uğraştırıyorlar. Zira biz yüzüp çimlerde güneşlenirken yanımızda bulunan İngiliz arkadaş grubu yakalanıp polisle el ele ifadeye yürüdüler.😔😔
Como'da bol bol günün tadını çıkarmaya şans var, uzun uzadıya yürüyüşler yapıp, sokaklarında kaybolup, şahane gelatolar yiyerek günü sonlandırabilirsiniz. Ve tabiki çok fotojenik bir yer olduğunu da söylemem lazım. İyi bir kamera almak benim için de artık şart oldu. Aşağıda enfes birkaç kare paylaşıyorum...
Como'nun köylerinden bahsetmiştim, irili ufaklı köyler var, ve çoğuna gölden kalkan feribotlar ile ulaşım mümkün. Biz ilk günümüzü Como'da, ikinci günümüzü de Bellagio'da geçirdik. Bellagio'ya bayıldım!


Bellagio'ya gitmek için feribotlar mevcut ama ücretleri 15 euro, bana çok fazla geldiği için otobüsle gitmeyi tercih ettim. Hem de bedava oldu güzel oldu! 😂 Normalde bilet almamız gerekiyordu ama otobüse son dk yetiştiğimiz için alamadık ve şoför de bizden para almadı böylece bedava gitmiştik olduk. Biliyorsunuz sosyal devletlerde böyle şeyler mesele değil. Halka hizmet budur diyelim. Como merkezden C30 numaralı otobüsü yakalarsanız 1 saat kadar süren bol kıvrımlı yolların ardından Bellagio'da oluyorsunuz.Bellagio bol bol ikonik Pinterest manzaralarına ev sahipliği yapan, nereyi çeksem de şaşırdığınız çok güzel bir yer. Sokaklarda yürürken kendimizi kaybettik, taa ki harika bir pizza kokusu duyana kadar... Hemen oturup bir pizza molası verdik. 2 Large pizza ve bira için 25 euro ödedik. 🍕🍻
Dediğim gibi bu köyler birbirine çok benzese de insanlar farklı yerleri de görmeyi seviyor.

Biz Varenna ve Menaggio'ya gitmedik ancak oraları da listenize ekleyebilirsiniz.

Ayrıca benim de çok gitmek istediğim ama kısmet olmayan Villa del Balbianello'da burada yer alıyor. Sadece bahçesini bile gezmek insana 1 senelik yeşile doyma hissi verebilir. Bakmanızı tavsiye ederim.


Como yazımı yüksek müsadenizle en sevdiğim fotoğrafım ile kapatıyorum, burada harika bir atmosfer ama en güzeli de hemen bir örtü serip saatlerce rahatladığım bu park oldu. Park of Villa Melzi... Gittiğinizde mutlaka uğrayın! 💚Como'dan 40 dk tren mesafesindeki Lugano'ya geçmek isterseniz de, Lugano notlarıma bakabilirsiniz.


Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yine gelin!🌻💚


33 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page