top of page
  • Yazarın fotoğrafıZeynep Kayrak

Avrupa’da Ama Değil: Karadağ, Kotor

Ulaşım: Kotor, Budva’ya yaklaşık 1.5 saat uzaklıkta. Zaten Karadağ’a geldiyseniz gezeceğiniz pek fazla yer yok. Biz Budva’da 2 gece konakladıktan sonra otogardan kalkan otobüsler aracılığıyla geçtik. Bilet fiyatı yanlış hatırlamıyorsam 3 euro gibi bir şeydi. Otobüsleri çok eski. Bol gürültülü bir dağ yolculuğunun ardından soğuk iklimli Kotor’a varıyorsunuz.

Konaklama: Old Town Hostel. Heralde Kotor’un en güzel hostelı burasıdır. Fiyatları da oldukça makul. Old Town bölgesinde kalıyor. Zaten olay da Old Town’da bitiyor. Antik bir binanın içerisinde genç işletmecileriyle sabah akşam eğlenceli bir hostel burası. Biz 3 kişilik oda için kişi başı 13 euro gibi bir ücret ödedik. Konforu yerindeydi.

Yeme-İçme: Tabii ki pizza! Domuz eti yemiyorsanız Avrupa’da yeme içme çok zor 🙂 Amaaa, burada durum farklı bir balıkçı kenti olan Kotor’da akşam yemeği olarak balık tercih ettik. Restoranımız şirin mi şirin City Restoran’dı. Şuradan inceleyebilirsiniz.

Türk turistler ülkeyi fazlaca tercih ettikleri için, kibarlık olsun diye Türkçe menüleri de vardı. Ama isimler o kadar yanlış yazılmış ki inanın ingilizce menüyü tercih ediyorsunuz 🙂 1kg levrek 20 euro gibi bir şeydi. Biz de levrek ve ortaya da meşhur peynirli salatalarından sipariş ettik. Lezzetleri gayet yerindeydi.


Nerelerde Gezmeli?: Şimdi size gezecek çok yeri yok ama çok güzel bir yer diyeceğim inanmayacaksınız. Kotor’un Old Town tarafı surlarla ve kale duvarlarıyla çevrilmiş. dışarıdan baktığınızda doğal olarak hiçbir şey yokmuş gibi görünüyor ama kale kapılardan içeri adım attığınızda resmen büyülü bir dünyayla karşılaşıyorsunuz. Filmlerdeki gibi aynen…Avrupa’nın en büyük fiyordu Kotor’daymış. Zaten o denizin huzuru sizi alıp götürüyor. Tam Old Town’ın meydanı diyebileceğimiz bir yerde katedral bulunuyor. Girişi 1 euro. Beni ibadet yerleri bunalttığından dolayı girmiyorum ama ablam içini çok beğenmiş. Kotor’a geldiyseniz, Kotor kalesine çıkmadan olmaz.


Tabii ki burayı da ticarethaneye çevirmişler. Kotor’u en tepeden görmek için 5000 merdiven çıktığınız yetmiyormuş gibi bir de üzerine 5 euro para veriyorsunuz. Ama burayı tırmanıp manzaraya doya doya izlemek şart. Yolun sonunda da bir kilise var.  Eğer yazın giderseniz yanınıza bol bol su almayı unutmayın. Finale geldiğinizde su satıyorlar ama 2 euro! Biz almamıştık. 2 euro ödedik resmen dram!


ÖNERİLER: Kaç gün kalmalıyım?: 2 gün yeterli Ne kadar harcarım?: 2 gün için max. 60 euro. Nerede kalmalıyım?: Hostel. Hatta yukarıda ismini verdiğim hostelda. Nereleri mutlaka gezmeliyim?: Old Town, Kotor Kalesi Ne hediye alınır?: Biblo, magnet, alkol

Kesin yapmanız gerekenler: Kaleye tırmanıp, bolca fotoğraf çekilmek.
22 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page