Yurtdışı Gezisi: Sakız Adası, Yunanistan

Yurtdışı tatli denilince aklımıza nedense uzun uçak yolculukları, pahalı oteller, yüklü cep harçlığı vb. şeyler geliyor. Ama ben olayın bu olmadığına inandıracağım sizi merak etmeyin 🙂 Türkçe adıyla Sakız Adası, İngilizce Chios ve Yunanca okunuşuyla da Hios Çeşme’ye tam 40 dakika mesafede harika bir yer.

13271494_10154195092933104_1310661781_o

Buradan da ne kadar yakın olduklarını görebilirsiniz.

Türkiye’de Çeşme limanından her gün sabah 9:30 ve akşam 17:00 olmak üzere 2 sefer yapılıyor Sakız’a.
Seferleri yapan 3 şirket var. Egebirlik, Sunriselines ve Ertürklines. Biz Sunrise ile gitmeyi tercih ettik çünkü fiyatı hem daha uygun hem de daha kısa sürede götürüyor. (Gidiş&Dönüş 25 euro) Yani baktığınızda sadece 25 euro’ya başka bir ülkeye geçiyorsunuz. Tabii Sakız Adası için Schengen vizesi gerekli eğer yoksa, kapıda vize de alabiliyorsunuz. Yukarıda bahsettiğim firmaların sayfalarında konuyla alakalı detaylı bilgiler mevcut.

Kısa girişten sonra, Yunan sanatçı Despina Vandi’nin çok sevdiğim şarkısı Thelo Na Se Do (Seni Görmek İstiyorum) eşliğinde yazımı okumaya başlayabilirsiniz. Daha sonra bu şarkı Türkçe’ye de uyarlandı biliyorsunuz.

SAKIZ ADASI’NDA GEZİLECEK YERLER – KUZEY BÖLÜMÜ

ANAVATOS KÖYÜ

Büyük granit kayaların üzerine oturtulmuş merkezden yaklaşık olarak 20 km falan uzaklıkta..Biz araba kiralayarak gittik. Buraya ulaşım olduğunu da sanmıyorum açıkçası 🙂  Türkiye’de Kayaköy diye bir köy var belki duyanınız vardır, ayıptır söylemesi ben oraya da gitmiştim 🙂 Çok benziyorlar. İkisi de terk edilmiş sonuç olarak.. Anavatos’da ufak tefek yerleşim var aslında, bir iki tane otel ve köyde yaşamaya çalışan tek tük aile.. Gezmek için ise 15 dk yeterli oluyor, o ıssızlıkta nasıl yaşıyorlar bilemiyorum doğrusu.

DSC_1222
anavatos
Tipik Yunan mimarisi.. Çok güzel değil mi..

NEA MONİ MANASTIRI

Sakiz-NeaMoni

BİSMİLLAHİR-RAHMANİR-RAHİM diyerek başlamak istiyorum izninizle. Burayı, daha önce Sakız Adası’na gitmiş sevgili arkadaşım Gizem sayesinde öğrendik. İlla da gidin gidin diye tutturdu. Neyse dedik hadi gidelim ne olabilir en fazla? Allah’ın dağına manastır yaptıkları yetmiyormuş gibi bir de belli saatler arasında hizmet veriyor kendileri. (16:30-17:30) Benim bildiğim ibadethaneler 7×24 açıktır ama burası bir enteresan. Çok büyük olduğunu söylemeliyim 10 koldan falan oluşuyor. Kapıyı size zaten yere kadar siyah cüppe giymiş sakallı bir rahip açıyor. Önce bir hatim indiriyorsunuz kendi içinizde daha sonra kayboluyor adam ortalıktan.

Manastır Meryem Ana’nın göğe yükselişine itafen yapılmış. Bilmem kaçıncı yüzyılda Türkler burayı yağmalayıp manastırdaki insanları katletmişler, şimdi manastırda öldürülen insanların kurukafaları ve kemikler ibreti alem olsun diye sergileniyor. (CİDDİYİM)  Baya komik olay, ben pek etkilenmedim ama görülmeye değer.

nea-moni-kurukafalar
Ciddiyim demiştim 🙂

Tamam Zeynep içimizi karartma adaya gittin daha bir damla su görmedik dediğinizi duyar gibiyim. O zaman şimdi en acılı kısımlara geçiyorum, AR YU REDİ??

SAKIZ ADASI’NIN GÜNEY BÖLÜMÜ

AYİA FOTİNİ PLAJI

Yunan sularına adımımı attığım plaj olduğundan benim için çok değerli asdfghjk
Büyük ve taşlı bir plaj.. Biz oradayken pek kalabalık değildi ama denizi enfes ama biraz soğuk. Ben soğuk suyu çok sevdiğimden sorun olmuyor. Organize bir plaj değil ama civardaki kafe sahipleri şezlong koymuş. Bir şeyler yiyip içmenin karşılığında şezlonglarda yatabiliyorsunuz, eğer şezlong almak istemezseniz iri taşların üstüne yayın havluları 🙂

agia-foteinh-1

EMPORİO

mavra

Bu plajın özelliği volkanik taşlardan oluşması. Uzaktan arabayla geçerken denizin olduğunu bile görmüyorsunuz. Şimdi yukarıdaki resimden bakınca atmosferi biraz korkutucu ama bir de benim pozumdan bakın 🙂 Ayrıca biz aşağı kadar indik, deniz tabii ki tertemiz..

Screenshot_1                                                                                Emporio ve ben 🙂

MESTA KÖYÜ

mesta

Adanın Güney tarafı Kuzey tarafına göre daha bir hareketsiz ama çok daha güzel. Mesta köyü 12. yüzyıldan kalma, mimarisi harika korunmuş bir köy. 1700’lü yıllarda Yunanistan’da çok büyük bir deprem olmuş ve sadece 3 tane köy ayakta kalmış. Bunlardan birisi de Mesta. Atalarımız da zamanında burada yaşamış zaten şaşırmadım hiç 🙂 Hep güzel yerlerde yaşamışlar çünkü. Kemerli kapılar ve taş evler var hep. Rehberimizin dediğine göre yazın çok serin kışın da çok sıcak oluyormuş bu köy. Mutlaka zyaret etmenizi öneririm.

mesta2 Mesta sokakları..

PİRGİ KÖYÜ

pirgi2

Zamanında Pirgi köyünde hüküm süren İspanyol kralının bir kızı olmuş ve kral kızına kar kış anlamına gelen Prgyi ismini vermiş. Köyün ismi de buradan geliyor ama buranın bir özelliği var, tüm evlerinin dış cephesinde bazı geometrik desenler bulunuyor. Kral kızına ölene kadar unutamayacağı bir hediye de vermek isteyince ortaya bu evler çıkmış. Yapılar iç içe.. Pirgi yine o depremde ayakta kalan evler arasında.. Ve tabi Osmanlı burada da hüküm sürmüş 🙂

pirgi                                                        Desenleri çözmeye çalışıyordum 🙂

SAKIZ ADASI MEKAN ÖNERİLERİ

To Tsikoudo

totsikuodo
Bizim otelimize çok yakın olduğu için tercih ettiğimiz bir restorandı kendileri ama, yemekleri acayip leziz. Kordonboyunda yer alıyor. Özellikle kabak kızartmasından mutlaka yemenizi tavsiye ederim! Fiyatları oldukça makul. (2 kişi 27 euro gibi bir şey ödedik)

greek

Yemekler gayet El Turco zaten 🙂

Candio Al Porto

candio

Burası da yine Kordonboyunda.. Maalesef son gün keşfettik burayı ama kahvaltı için kesinlikle öneriyorum. Aşağıdaki harikulade kahvaltıya da 16 euro gibi bir şey ödedik, gayet lezzetliydi. Cafe’de çok şirin. Garsonlarda gayet ilgiliydi..

Screenshot_1
Sakız Adası Hakkında Püf Noktaları:

*Kaç gün kalmalıyım? – Maksimum 1 hafta, ama 5 günde rahatça gezilir.
*Ne kadar para harcarım? – Ben 3 günde 150 euro harcadım. (Araba kiralama ve benzin dahil)
*Nerede kalmalıyım? – Amalia Hostel (Kordonda), Aegean Sea Rooms (Limanda)

Umarım keyifle okumuşsunuzdur, sevgiler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir