Düşük Bütçeli, Çok Gezmeli Tatil Önerisi

Hava sıcaklığı 1 günde 30’ları görünce tatil yazısı yazmak farz oldu. Arkadaşlarım çok tatil yapmamdan pek bir şikayetçi.
Aslına baktığınızda çok tatil yapmıyorum. O kadar çok tatil yapmaya para mı dayanır be 🙂 Sadece iyi zamanlar kollayıp, biraz da birikim yapıp birçok yeri birarada gezmeyi seviyorum diyelim. Son 2 yıldır bayramların şükela zamanlara denk gelmesi hepimizi sevindirdi tabii. Biz de bunu fırsat bilip son 2.5 yılda abim ve ablamla beraber Ege ve Akdeniz’de adım atmadık yer bırakmadık desek yeridir.

Şimdi sizlere nacizane, dolu dolu ama ekonomik bir tatil yapmanın sırlarından bahsedeceğim.
Öncelikle bütçenizi belirleyin. Diyelim ki cebinizde her şey dahil olarak ayırabileceğiniz 1000 tl paranız var. Bu parayla hem yol ücretini hem konaklama ücretini hem de yeme-içme ücretini karşılamak istiyorsanız, turlar tam size göre. Son yıllarda birçok sitede görebileceğiniz gibi Gizemli Likya Turu, Ege Turu, Akdeniz Turu gibi turlar patlamış durumda.
Bu turlara şans verin.

  • www.anitur.com.tr/tur/gizemli-likya-fethiye-turu
  • https://www.gruppal.com/fethiye-likya-turu

Yukarıda paylaştığım 2 tur da daha önce katıldığım turlar. Bu turlar sayesinde Ege’nin birçok köyünü keşfetmiş ve birçok koyunda da denize girmiş oluyorsunuz.
Kültürel mirasa aday olan bir sürü yapıyı da rehberler eşliğinde dinlemeniz cabası…

Türkiye’de turizmi öldüren bir olay var biliyorsunuz, bir otel odasını Rus’a 20 euro’ya Türk’e ise 200 liraya satmak.
Hal böyle olunca güzel otelleri Ruslar ve Avrupalılar kaparken biz de havaya bakıyoruz. Haliylen ve şehrin dışında kalan oteller daha ucuz oluyor. Turların bence tek kötü yanı da bu şehir dışındaki otellerde konaklama vermesi. Çoğu merkeze uzak ve bakımsız oluyor ama yine de verdiğiniz parayı düşününce bir şey diyemiyorsunuz. Yemek konusu da kısaca değinmek gerekirse; aman aman şeyler beklemeyin tabii 🙂 Bu turlar yarım pansiyon oluyor. Sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini otelde, öğle yemeklerini ise teknede ya da dışarda kendiniz ödeme yaparak karşılıyorsunuz. Teknede yemeğin ücreti 10-20 tl arası oluyor. Dışarıda da o civarlar işte. Yani parayı nasıl harcayacağınız size kalmış. Biz genelde kahvaltıları otelde yapıp akşam yemeğinde balık, pide, kebap falan yemeye dışarı çıkıyorduk.
Şimdi gelelim nereleri gezeceğinize..

 DATÇA
14157310760_96d0a6a4a4_b_d
Güney sahillerinin her mahallesi ayrı bir güzel ama en güzeli Datça sokakları olabilir 🙂
Datça, Eski ve Yeni Datça olarak ikiye ayrılıyor. Eski Datça’da yukarıdaki gibi şahane taş evler ve mükemmel begonvilli bahçelerle karşılabilecekken Yeni Datça’da aşağıdaki gibi bol bol apartman dairesi ve yanyana sokuşturulmuş cafeler görebilirsiniz.


Yeni Datça tabii biraz daha gençlere hitap eder olmuş. Denizi güzel ve sakin.. Giderseniz, meşhur tatlısı bademli muhallebiden yersiniz benim yerime de 🙂

 

İZTUZU PLAJI

iztuzu
İztuzu, nesli tükenmekte olan caretta caretta’ların yaşamını sürdürebildiği ender sulardan. Dünya üzerinde sadece 3 noktada yumurtlayabilen caretta’ları, yumurtlama zamanları geldiğinde rahatça görebiliyormuşsunuz ama ben göremedim. O zamanlarda plajın bir kısmı koruma altına alınıyormuş zaten. İztuzu o kadar uzun bir plaj ki tam 4 km.
Dağın eteklerindeki bu mükemmel plaja, bazı çıkarcı ahlaksızlar geçen senelerde otel yapmaya kalkıştılar. Dalyan halkı gerçek bir direniş örneği göstererek bu kararı veto ettirdi. Gurur duyuyorum orada gidip savaş veren insanlarla. Helal olsun. İztuzu plajının en sevdiğim kısmı organize bir plaj olması ve suyunun soğuk olması.
Şezlong, soyunma kabinleri ve duş mevcut. Geçen yıl hepsi dahil 5 tl idi.

AKYAKA

05
İşte burası benim en en en sevdiğim yer! Bayılıyorum.. Gitmelere doyamam 🙂 Yukarıdaki fotoğraf kuşbakışı harika bir görüntü. Zaten Akyaka toplamda bu kadar bir yer. Saysan 200 hane çıkar ya da çıkmaz. Dünyanın yaşanabilir en sessiz beldelerinden seçilen Akyaka, Marmaris’e bağlı. Doğa ile denizin birleşimi diye klişe bir söz söyleyeceğim ama cidden öyle. Azmak Çayı’nın buz gibi suyunda kayık sefası yaparken birden sıcacık suyunda denize girebilirsiniz. Minicik marketlerinden dondurma alıp keyifle doğayı seyredebilirsiniz. Marmaris zaten cennet ama Akyaka bambaşka güzel. Mutlaka gidin..

KLEOPATRA PLAJI / SEDİR ADASI

kleopatra-kumsali-24-saat-korunuyor,LlI6P4qfTEeP44O0-8fZvw

Özellikle söylemek istiyorum ki, fotoğraflar filtresiz. Buraya gitmeden önce suyun rengine bakıp bakıp, “Yok ya Bahamalar mı burası, bu kadar da turkuvaz değildir” diyordum.

Ama hakakten öyleymiş. Korunması gereken plajlar lsitesinde üst sıralarda olduğu için müze değeri görüyor ve içeriye müze kartınızla ya da kapıda o kartın parasını ödeyerek giriyorsunuz. Kumu ultra değerli olduğundan çıkarken sizi bir güzel yıkıyorlar 🙂 Kumu dışarıya taşımak kesinlikle yasak. Cilde iyi geldiği biliniyormuş.  Kleopatra plajı adından da anlaşılacağı üzere Kleopatra hanımefendilerinin 🙂 Markus Antonius ile burada yaşayıp giderlerken Kleopatra Mısır’a olan özleminden yakınıp duruyor ve Markus’ta ona olan aşkından gemilerle 40 gün 40 gece buraya kum taşıtıyor. Kleopatra’ya sürpriz yaparak, seni ülkene gönderemem ama topraklarını sana getirebilirim diyor 🙂 Vay be aşka bak!

Suyu tabiki şahane, insan çıkmak istemiyor. Kumla uzun süre oynayamıyorsunuz. Görevliler hemen kızıyorlar. Dokunmak serbest.  O hissi anlatamam ama hakkaten değişik bir şey. Kadife gibi. Çok güzel yani. Burada aynı zamanda bir de hipodrom&tiyatro bulunuyor. Zamanında baya bir süre yaşanmış yani.
ÖLÜDENİZ

fethiye-hotels

Yine buraya gitmeden önce resimlere bakıp bakıp, “Ay yok ya gerçek olamaz kesinlikle “ diyordum. Yine ücretli plajlardan burası. Normalde ben ülkemizin nimetlerine para vermeye karşıyımdır ama burası da Kleopatra gibi hakediyor. İpini koparan gelmesin kardeşim, sonra suların içinde bebek bezi buluyoruz. 30 tl falanmış girişi. Ama biz turla gittiğimizden dolayı ödeme yapmamıştık. Ölüdeniz hakkaten ölü. 2 saate yakın kaldım gerçekten suyun kıpırdağını görmedim. Ben çok büyük keyif aldım yüzmekten. Ama dalgalı suyu sevenler asla sevmez. Denizde en ufak bir hareketlenme olmuyor çünkü. Kıyıya vurmaz mı yahu bir su, vurmuyor 🙂

KAPUTAŞ PLAJI

Belediyeciliğe kurban gitmiş, bir başka şahaser plajımız. Fethiye ile Kaş arasındaki ince uzun yolda kalan bu plaja inmek için 57889490 tane merdiveni aşmanız gerekiyor.
Suyun rengini görüyorsunuz.. İnsan nasıl yüzmesin 🙂 Şezlongcular plajın çoğu yerini sahiplense de bir kısmında havlunuzu serip güneşlenebiliyorsunuz.

GÖCEK

hb_b_10151635_l-b
Marmaris cennet diyorum kimse inanmıyor 🙂 Ben olsam ben de bu topraklar için uzun süre savaşırdım. Yunanlar haklı 🙂
Ruslar da hala sıcak denizlere inmeye çalışsın 🙂 Mükemmel derecede huzurlu olan Göcek, denizinin lacivert oluşuyla ünlü. Son dönemde yabancı yatırımcıların da dikkatini de çekmeye başlamış ki, bir sürü otel yapılmaya başlanmış. bunların en ünlüsü D-Göcek. Şu linkten inceleyebilirsiniz. Ben daha fazla konuşamayacağım 🙂

BODRUM

bodrum1
Hiç ama hiç sevmiyorum, asla da gidip tatil yapmayı düşünmüyorum ama biraz bahsedeceğim. Artık küçük İstanbul olmuş Bodrum’un sokaklarında yerli halka rastlamanız imkansız.
Ünlü gece kulüpleri, çarşısı, limanı her yer 34 plaka. İnanın yazın çarşıda yürümek imkansız. Ben tatilde gürültü ve kalabalık sevmiyorum.
Çarşıda ünlü bir pideci var, orada yemek yerken bir konuşmaya şahit oldum. Yediğimiz yer tam KATAMARAN’ın girişinin yanındaydı. 15-16 yaşındaki çocuklar bile oraya girip eğlenmek istiyor. Giriş ücreti ise tam 75 tl! Delirmişler! Kalenin oradan birkaç fotoğraf çekerim Bodrum benim için biter. Ama siz bu ortamlara bayılıyorsanız gidin tabi 😛

Tüm bu anlattıklarım için 5 yada 6 gün yeterli oluyor.
Öğle yemekleri 6×20 olarak hesaplasak: 120 tl gibi bir paraya mal oluyor.
Birkaç akşam da dışarıya eğlenmeye çıksanız grup indirimleriyle 200 tl gibi bir harcama yaparsınız. Toplamda 1000 tl gibi bir bütçeyle çok güzel bir tatil yapmış olur, çok da yer görmüş olursunuz. Erken rezervasyon fırsatlarına da denk gelirseniz eğer şanslısınız demektir. Bunun yanında size tek tavsiyem turla gidecekseniz aile ya da arkadaş grubunuzla beraber gitmenizdir. Çünkü turlara genelde 40 yaş üstü kişiler katılıyor ve onlarla eğlenmek de çok mümkün olmuyor 🙂

İyi tatiller şimdiden!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir