Mekan Önerisi: Garipçe Köyü – Asma Altı

Geçen ay ailecek adını sanını pek sık duyduğumuz Garipçe köyüne kahvaltıya gidelim dedik. Genelde planlayıp gittiğim yerleri araştırma gibi bir huyum vardır. Garipçe’yi araştırmadım, öyle ne gelirse diye çıktık yola…

Öncelikle 2 gün sonrası 29 Ekim olduğu için tören hazırlığı yapan çocuklarımız varmış. Evden çıktık, trafik bizim kapının önünden başlıyor. Zeka patlaması devlet büyüklerimiz İstanbul’un can damarlarından ikisi olan, TEM otoyolu ve Vatan Caddesi’ni tören hazırlığı nedeniyle kapatmış. Araba sayısı insan sayısının 3 katı olan İstanbul’da Cumartesi günü yollar kapanmış, yanlış duymadınız.

Neyse, uzun süreli bir bunalımın ardından otoyola bağlanarak Sarıyer’e doğru ilerledik. Garipçe, Sarıyer’e bağlı bir köy. Yakınlarında en bilindik olarak Koç Üniversitesi var. Gerçekten Allah’ın dağı.   Garipçe’nin gizemi de 3. köprünün ayaklarında olması. Hatta yolda giderken, Koçlar bu kadar zengin adamlar neden Allahın dağına üniversite dikmişler acaba diye düşündük sonra da, yeni köprüyü görünce dedik ki; “Tabii ki buraya dikeceklerdi. Başka neresi olabilir ki?” Adamlar zaten seneler öncesinden biliyorlarmış buraya köprü yapılacağını. Yolda ilerlerken anlıyorsunuz ki, orada gerçekten bir orman katliamı var. Googletınca da anlayabilirsiniz. Ama artık bitmiş gitmiş tabii köprü. İstanbul’a faydası olur mu? Elbette olur. Kaldı ki, ben Boğaz köprüsünün yakında kendi kendini infilak edeceğini düşünüyorum. 3. köprü sadece uzun yol kamyonlarına falan açılacakmış. Bu iyi bir şey.

Velhasıl kelam, Garipçe’ye vardık. Aman aman güzel bir yer olduğunu söyleyemeyeceğim. O kadar çok köpek var ki, benim gibi korkuyorsanız yandınız. Bir de bizim şansımıza gök gürültülü sağanak yağışlı bir hava vardı, pek hoş gezemedik yani.

Karadeniz’in kucağında toplamda tahminimce 10 haneden falan oluşan bir köy burası. Biz kahvaltı etmek amacıyla gittiğimiz için ilk bulduğumuz kahvaltıcıya oturduk. İsmi: Asma Altı. Cumartesi günü açık büfe kahvaltısına dahil olduk.  Fiyatı da , kişi başı 30 tl.

 

 

9c93f7_a7e167b870504390b952e310a609733a

Aslında burayı sevgili nereyekacsak.com bloğunun sahibi Orçun Dalarslan’dan duymuştuk ama oraya gidelim diye bir iddiamız yoktu. Pat diye önüne parkedince oraya oturuverdik. Burası 130 yıllık bir binaymış. Sahipleri Trabzonlu. Eskiden fırın olan mekan şimdi, günümüze ayak uydurup kahvaltıcı olmuş. İçeriye girdiğinizde sımsıcak birisi karşılıyor sizleri… O da, kafenin sahibi Hamiyet teyze. Gerçekten yaşına bakmayın, inanılmaz enerjik birisi.

Kahvaltıda birçok şey organik! Bal, reçel, tereyağ, poğaçalar ve börekler. Biz 5 kişi girince patates kızartması bittiği için yeniden kızarttılar. Bir de soba var ki, sormayın gitsin. Eski günlerdeki gibi ekmekleri babam kızarttı bizde tereyağlarımızı sürüp çıtır çıtır yedik. İnanın yıllar sonra sobayla karşılaşmak insanın ruhunu okşuyor. 30 tl çok gibi gelse de böyle bir keyif için senede bir kez değer diye düşünüyorum.

 

9c93f7_c376de113ff84e9fb8e9b976fa322c819c93f7_7a05fb4e617b40baabdb6374aede0bef

Zeynep’çe, pek öyle sevgiliyle gidilecek bir mekan değil. Daha çok ailelere uygun. Ha sevgiliyle gidilir mi? Tabii gidilir.. Ama çok sarmaz, kahvaltı edip kalkarsınız. Ayrıca buraya arabasız ulaşımın da çok kısıtlı olduğunu belirtmek isterim. Biz kahvaltı sonrasında kapının önünde el yapımı reçeller, tereyağlar satan ablalardan alışveriş de yaptık. Çok konuşkan insanlar, sanki 40 yıllık dostunuz gibi muhabbet etmeye bayılıyorlar.


Eğer Garipçe’ye giderseniz, 3. köprünün hezimetinden önce gidin derim. Çünkü 7-8 aya oralar Bebek, Ortaköy gibi insan yığını olacak. Ve sıkılacaksınız. Asma Altı’na giderseniz de, Hamiyet teyzeye selamlarımı iletin 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir