Bir Mekan – Bir Kitap: FiLBooks, Senden Önce Ben

Bu aralar fazla mekan keşfedemez oldum. Ne yalan söyleyeyim buna pek zamanım da olmadı zaten. Dışarı çıktığımda ya bildiğim mekanlara ya da bir AVM içindeki yerleri tercih etmek zorunda kaldım. 4 tane kitap bitti, Aralık-Ocak aralığında ama içlerinden en güzelini yazacağım bugün. Diğerleri de sırasıyla gelir zaten. Bir de, Karaköy popülerliğini sürdürürken oraya konuvermiş sıcacık bir mekanı. FilBooks’u…
Hadi başlayalım!

Bir Mekan: FiLBooks / Karaköy

 

9c93f7_0bb3f733b5694d1692fa5c783e55c22d

Ben bazen yalnız kalıp kitap okumak ya da sadece yürümek istiyorum. Size de oluyor mu öyle?
Yine Sultanahmet’te inip Beşiktaş’a kadar yürümeye başladığım günlerden birinde keşfettim burayı. Hazır geçiyorken bir kahve içeyim dye girdim Kemankeş tarafına… Neredeyse her gün bir kafe açılan Karaköy’de yine bir kafe açılmıştı. Son derece temiz buldum önce daha sonra da içerideki pastel tonlar beni aldı götürdü. Neredeyse 100 sayfa okumuşumdur bir kahve içerken. Ben gittiğimde ne hikmetse boştu, ama eminim şimdi gitsem kapıda beklerim ancak. Kafa dinlemek lazım, kitap okumak lazım hem de huzur veren bir yerde diyorsanız buraya uğrayın. Menüsüne Zomato’dan bakabilirsiniz. Yiyecek adına tost ve sandviç benzeri şeyler vardı. Ben kahve tercih ettim. Aşırı leziz diyemem ama sunum ve mekan benden geçer not aldı bile.

 

 Bir Kitap: Senden Önce Ben / Jojo Moyes

 

9c93f7_483e685d3947492f87e35722bb497474

Yayınevi: Pegasus
Sayfa Sayısı: 480

Tamamen bir aşk hikayesi olan bir kitap… Normalde ben vıcık vıcık aşk sevmiyorum, alıp da okumam öyle kitapları. Bunu annem ve ablam çok övdü diye başlamıştım. İyi ki de okumuşum. Kitabın baş kahramanları Lou ve Will.

Will geçirdiği bir motor kazasından sonra tekerlikli sandalyeye mahkum kalan birisi.
Vücudunun %60’ını kullanamıyor. Lou ise, hayatının baharında işsiz kalmış genç bir kız. İkisinin yolları Lou’nun işsizlik kurumuna başvurmasıyla kesişiyor. Will’e bir bakıcı arayan ailesi Lou ile tanışıyor ve onu işe alıyorlar. İlk başlarda Will’in aksi tavırlarıyla nedeniyle işler karışsa da zamanla rayına giriyor. Lou ile tanışmadan önce kendisini öldürmek isteyen Will bunu biraz daha geciktiriyor. Lou’nun enerjisi karşısında kendi aksiliğini bile bir kenara bırakan Will’i ailesi bile tanıyamaz hale geliyor. Onun için elinden gelenin fazlasını yapan bir genç kadın ile hastalığının hiçbir kurtuluş yolu olmayan genç bir adamın hikayesini anlatan bu kitap duygu patlaması.

Yazarın dili çok akıcı olduğundan hemen bitiyor. Kitabın sonunda, Will’in Lou’ya yazdığı mektup sümüklerinizi çeke çeke de olsa ızdırap eşliğinde okumanızı sağlayacak, benden söylemesi 🙂

Sevgiler,
Zey.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir