Roman Önerisi: Delice, Trendeki Kız

read better

İş değiştirdiğimden beri yola harcadığım ortalama süre 2 saat 15 dakika gibi bir şeye denk geliyor.
Bunun tam 2 saatini metroda geçiriyorum kafamı çıkarmadan. İstanbul’da metroların halini biliyorsunuz zaten konuşmaya gerek yok. Yaslanacak bir köşe bulunca kendimi şanslı hissediyorum artık.

Neredeyse bütün yazılarımda İstanbul’dan şikayet eder oldum. Allahım sen kurtar 🙁
Her neyse, gününün 2 saatini yolda geçiren bir birey için yapılacak en şahane eylem, tabiki de kitap okumak. Normalde ayda en fazla 2 kitap bitirebiliyordum. İnan Ekim ayının başından bu yana 3. kitabımdayım. Şimdi geride kalan 2 kitap hakkında konuşacağız.

1. ASLA OKUMA // TRENDEKİ KIZ

9c93f7_ba82bd9480514af89c7f312060fdfcec

*Resim alıntıdır.

Yazar: Paula Hawkins
Sayfa Sayısı: 360
Fiyat: 17 TL


Gerçekten hayatımda okuduğum en gereksiz kitap.
Bomboş bir hikaye. Yazar kalemini boşuna sallamış. Nasıl Bestseller olmuş anlamak imkansız.
İlk 100 sayfayı okurken, geriliyorsunuz ve oldukça heyecanlanıyorsunuz. Ama 101. sayfada kafada olayı çözümleyince geriye kalan 200 sayfa çöp oluyor. Konu akmıyor, yazarın betimlemeleri mide bulandırıcı.

Konu, Rachel adında alkolik bir kadın her gün aynı saatte, aynı yerden trene biniyor.
Ve bu yolculukları sırasında hepimizin yaptığı gibi camdan dışarıyı izliyor. Evlenip boşandığı için hayal dünyası çok geniş. Yol kenarında gördüğü evlerden birisinde yaşayan mutlu bir çifti gözüne kestiriyor ve onlar üzerinden kafasında senaryolar yazmaya başlıyor. Onlara kendince isimler veriyor ve Esra Erol gibi hayatları hakkında yorumlar falan yapıyor. Her gün bu mutlu çifti izleyen Rachel, bir gün sürekli izlediği çiftten kadın olanın kaybolduğu öğreniyor ve adama yaklaşmak için kaybolan karısını gördüğünü iddia ediyor. Adam da ona güvenip evine alıyor ve olaylar böyle gelişmeye başlıyor.
Rachel hem polise hem de adama aynı hikayeyi analtıyor fakat polis Rachel’ın geçmişini bildiği için ona inanmıyor. Bu sırada baş suçlu olarak görünen adamın da Rachel’ı dinlemekten başka çaresi kalmıyor tabii.


Polis, Rachel, adam baş karakterler olmasına rağmen yan karakterlerle kitabı biraz heeycanlandırmaya çalışan Hawkins batırmış. Asla okumayın.

2. ŞAHANE // DELİCE

9c93f7_93bddf5efab64d9f8f17533e738df8d7

*Resim alıntıdır.

Yazar: Hande Altaylı
Sayfa Sayısı: 312
Fiyat: 16 TL

Hande Altaylı’nın iyi bir yazar olduğunu Kahperengi ktiabıyla anlamıştım. Türk sinemasında Çağan Irmak neyse, Türk romanında da Hande Altaylı o işte. Son derece akıcı yazıyor ve romanları hep Ege’nin bir kasabasında geçiyor. Delice’yi 1 günde okudum 🙂 Hızlı giden kitaplara bayılıyorum.

Konu, Meryem köyün asi kızı, Kazım ise köyün delisidir. Aslında ikisine de deli desek yanlış olmaz. Meryem o kadar deli ki; sokak ortasında kadın döver, yepyeni asılmış çamaşırları söküp atar askıdan durduk yere… Köyde onu Nurdan ablasından bir de Kazım’dan başka seven yoktur neredeyse.
Meryem’in gönlü ise köyün  serserisi Aliço’dadır. Bir gün onunla evlenip, o lanet köyden gideceğine inanır durur.

Fakat, olaylar öyle gelişmez. Köyün en zengin ailesi Osman efendinin deli oğlu Kazım, Meryem’i ister. Kısmet ayağa gelmişken tepmek olmaz, Meryem çakal babası da para için kızını hemen verir.
Tabii Meryem bu durur mu? Aliço ile gizli gizli buluşup oynaşmalarına devam eder. Sonra da karar verirler, bir gece ansızın kaçacaklardır şehirden.

Buluşma yeri ayarlanır veeeeee. Ta ta taaamm!! 🙂

Burdan sonrasını açın okuyun canımlar. Benden bu kadar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir