Kitap Önerisi: Havva’nın 3 Kızı, Elif Şafak

Yazar: Elif Şafak
Yayınevi: Doğan Kitapçılık
Sayfa Sayısı: 424
Fiyat: 18,90 (D&R online)

“Delilik, kafa yapan bir madde gibi akıyordu şehrin damarlarında. Her gün milyonlarca İstanbullu, bir doz daha alıyordu bu serumdan.”

Nasıl söz? Ufaktan seni, beni herkesi anlatıyor değil mi? Bazı yıllar bir kitap patlaması oluyor ülkede. Ve bu kitaplar genelde ya Elif Şafak’ın ya da Orhan Pamuk’un kitapları oluyor. Herkesin elinde okusa da okumasa da görürsünüz. Kimisi gerçekten kütüphanesine bir yenisi eklensin diye alır, kimisi de Instagram’a fotoğraf atmak için 🙂 Elif Şafak’ın Aşk isimli romanından sonra İskender‘ini okumuştum. Uzun zaman olmuştu başka kitabına bakmayalı. İkisi de tasavvuf’a sırtını vermiş kitaplardı. Ki, Aşk benim bu hayatta en beğendiğim kitap olabilir. Her neyse, bu yazın kitabı da Havva’nın 3 Kızı oldu heralde.

Bu kitabı önce abim okudu. Çok güzel dedi. Sonra annem okudu, o da çok güzel dedi. Demek ki, değerlendirme sırası bende! Ben de okudum, e bu kitap güzeeelll 🙂 İlköğretim ve lise yıllarını İstanbul’un sıradan mahallelerinden birinde geçirmiş Peri’nin öyküsünde çok başka yerlere uzanıyoruz. Muhafazakar bir anne ile laik bir babanın kızı, üniversite eğitimi için İngiltere’ye gidiyor. Burada hayatını sonuna kadar etkileyecek 3 insanla tanışıyor. Ev arkadaşları Şirin ve Mona.. Bir de, yan yanayken sınırlarını zorladığı hocası Azur.

Oxford’u kazanmak ve orada eğitime başlamak Peri için hayatının deneyimi olsa da, kendisini bir noktada eksik hisseder. İngiltere’de bunu kırabilmesini sağlayacak tek kişi olan Şirin’in özgür tavırları ile Mona’nın muhafazakar tavrı ona sürekli ailesini hatırlatır.. Beyninde çatışmalar yaşamaya başlar. Çareyi Azur’un olağan dışı derslerine katılmak da bulan Peri’yi çok değişik bir süreç beklemektedir. Azur, bildiğimiz hocalardan değildir. Derslerinin temelini farklı öğrenci gruplarıyla Tanrı üzerine sohbet oluşturur. Bu derslerde ateistler de vardır, deistler de. Hatta Mona gibi aşırı muhafazakarlar, Şirin gibi Allah’ın var olduğuna inanan ama görmeden anlamlandıramayanlar da! Peri bu karmaşa içerisinde kendine bir çıkar yol bulmaya çalışırken tehlikeli bir oyunda olduğunu fark eder..

Elif Şafak kitaplarını İngilizce yazdığı için çeviriye uğraması dilini biraz bozuyor bence. Bunun dışında kitap çok akıcı, konuyu kavramak da biraz gecikseniz de, sonuna geldiğinizde şaşıracaksınız. Bu da kitabı güzel yapan şey değil mi zaten? Şu sıralar akıcı bir roman arayanlara tavsiyemdir.


* Resim, kronikokur.blogspot.com.tr sayfasından alıntıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir