Zor Oldu Ama BaşardıkBiliyorsunuz geçen aylarda 4 sene üst üste kaldığım Ekonomi dersinden bahsetmiştim. 
Okumayanlar varsa hemen şuracığa tıklayıp ilk onu okusunlar. Şimdi bu nalet dersten nasıl geçtiğimi sizlere anlatacağım.

Barış’ın bana tabiri caizse çocuğu koymasının ardından sınıfta bir tek ben kalmıştım bu dersi alttan alan bir de Muzaffer. Şaka değil. Çocuğun ismi Muzaffer.

9c93f7_426abc2d61364eab908146482e158e38* Muzaffer :DDdd

Neyse, ben o yaz bütünlemede de geçemedim Ekonomi dersinden.
Vizesinden de rezil bir not aldım geldik finale. 4. Sınıftayım yani. 25 gün sonra mezuniyet töreni var Allah Allah. O zamanlar İstanbul’da bir reklam ajansında çalışıyorum sadece sınav zamanları gidiyorum okula tabiiki de hiçbir şey çalışmadan gittim yine. Benim bütün arkadaşlarım ultra rahatlıkta olduğundan yine geçersin meçersin, rahat ol diyorlar bana. Ulan 4 sene olmuş 4! DÖRT.
Biriniz ağzımın ortasına bir tane çaksaydı böyle mi olurdu bu iş.


Sınav saat: 13:00’da hiç unutmuyorum. Yine sıfırım ama hiçbir şey bilmiyorum alt sınıflardan birinin yanına kaynadım hemen.. Baktım bıdır bıdır bir şeyler söylüyorlar. Hoca soruları mı vermiş ne.. Ne hikmetse hoca her sene soruları veriyor ama dersten kalan sayısı 5748948 milyon.
Ben de aldım okudum bir şeyler. Aklıma girdi birazcık. Biraz daha devam ettim, sonra sınav saati geldi zaten. Diyorum ki nasılsa hoca grup yapmıyor, sağdan soldan da birazcık bakarım 65 alırım. (Boklu Kocaeli Üniversitesi’nde geçme notu 65 buarada)

4 sene sonra ilk kez Ekonomi sınavına bu kadar hazırlanmışım, süper koordineliyim sınava girdim baktım pat! Hoca grup yapmış. Hem de 4 tane. Oha yani hoca! Önümdeki gerizekalıya bakıyorum bir şey bilmiyor, sağımdakine bakıyorum bilmiyor. Delirdim deliricem. Neyse döndüm kendi kağıdıma. Artık, yapabildiğimi yaparım dedim ama hiçbir şey bilmiyorum.Bir yandan herkes konuşuyor C grubu çok kolaymış ya C gelseydi keşke bilmem ne…

Sonra bir parlama oldu… Önlerde bir yerlerde oturan çocuklardan birisi hocaya aynen şu cümleleri kurdu: “Hocam benim bu dersi artık vermem lazım, 5. Yılımdayım ve kendi kağıdımı yapamıyorum.Lütfen bana C grubunu verin çünkü oradaki tüm soruları biliyorum en azından geçmeme yardımcı olun”
Hoca birkaç dk düşündü sonra tereddüt etmeden çocuğa C gruplu kağıdı verdi.Allaaaah dedim fırsat bu fırsat, yardır Zeynep. Hemen elimi kaldırıp hocayı yanıma çağırdım. Geldi bu.

 

Dedim ki, “Hocam ben de bu dersi 4. Yılımdayım hala alıyorum. Geçmem lazım artık. C grubu olan kağıdı bana da verir misiniz?” şu an son derece kibarım. Hoca az sonra olacaklardan habersiz suratıma bakıp güldü ve yanımdan gitti. Yani benim bayramlık sinirlerimi hoplattı.

Ben de bağırarak “Hocam değiştirmiyor musunuz kağıdımı şimdi?” dedim.
Hoca: “Hayır değiştirmiyorum, kağıdına bak.”
Ben: “Öyle mi? O zaman önde oturan mavili arkadaşın kağıdını neden değiştirdiniz?”
Hoca: “Öyle bir şey yapmadım.”
Ben: “Yalan söylüyorsunuz!” Çocuğa dönerek, “Değiştirmedi mi hoca kağıdını senin? Doğru söyle” dedim.

Çocuk ezildi büzüldü yalan söyleyemedi halilen.. Gözleriyle onayladı. Hoca bozuntusu da bunu gördü.“Hani, değiştirmemiştiniz hocam?” Dedim. Hoca bu sefer kıvırmaya başladı. “Kağıt değiştirmek suçtur” dedi.Ben de, “Öyleyse neden değiştirdiniz hocam arkadaşın kağıdını? Ben de değiştirmek istiyorum, yapamıyorum bu kağıdı.. Bir kişinin değiştiriyorsanız herkese bu hakkı veriyorsunuz demektir. Benimkini de değiştirin” dedim. Hoca, “Çalışsan yapardın, seni şikayet edicem yönetime” dedi.
Artık ben de ipler koptu tabii, ya hocanın üstüne giderek yıldırma politikası uygulayacaktım ya da durumu kabullenip yine dersten kalıcaktım. Dedim ki, Zeynep battı balık yan gider yürü hocanın üstüne ağlıycak zaten bu 😀

“Siz kimi şikayet ediyorsunuz ya? Asıl ben sizi şikayet edicem yönetime, sınavda kağıt değiştirdiniz. Torpil yaptınız öğrenciye şahitlerim var hatta. Bitti sizin akademisyenliğiniz” dedim. Tabii ben böyle konuşunca sınıf ayaklandı. Ooooo’lamalar, hocaaammm’lar falan filan.. Herkes şahit olacağını söylemeye başladı. Kopyalar havada uçuşuyor, arkalı önlü kağıt değiştirme şovları başladı sınıfta. Tam bir DEVRİMCİYİM yemin ederim. Hoca ağladı ağlıcak. Zaten 25 yaşında Yeni Mezun okutmanın teki, gık desen korkuyor. Ben de saldırıya devam ettim. “Tamam vermeyin, çıkıyorum ben şimdi sınavdan gidip dekana söylücem sizi” dedim. “Çıkamazsın vakit dolmadı daha” dedi. “Sorun değil beklerim” dedim. Dakikalar dakikaları kovalıyor, millet çığrından çıkmış biçimde kopya çekiyor. Hoca da tık yok duvardaki desenleri inceliyor salak, ben de pis pis onu kesiyorum 😀 Bir şey yapacağım yok ama baktım tehditler işe yaradı, bekliyorum.

 

Aradan bir 5 dakika falan geçti. Baktım hoca geldi tepemde dikiliyo. Aldı önümdeki kağıdı yırtıp attı, C grubu verdi bana. Ama suratıma bakamıyor tabii. Neyse ben de kağıdın yarısından fazlasını yaptım.

Bitime 3-4 dk kala masanın üstüne koydum kağıdı çıktım sınavdan.
Kapıda büyük bir alkış kıyamet herkes benim çıkmamı beklemiş, güler misin ağlar mısın :DDDDD
Sanki ülkeyi kurtarmış gib açıklama falan yapıyorum millete. Hocalardan biri gördü beni, noluyor falan hemen sormaya başladı. Dedim hocam böyle böyle yaptım. Hani ilerideki sınavlar için sorun teşkil etmesin diye kendimi de garantiye aldım. Hangi hoca bu dedi. Tanımıyorum hocam dedim. (Orda seni satmadım hoca hadi iyisin, halbuki tanıyorum)


Öyle böyle sınav sonuçları açıklandı. 65 alarak dersi geçmişim. Sonra yılmadım, hocanın yanına gittim. Asıl dersin hocasının yanına tabii ki. “Hocam ben daha yüksek bekliyordum kağıdımı görmek istiyorum” dedim. Hoca da, aynen şöyle dedi: “Çok mu görmek istiyorsun gerçekten kağıdını Zeynepcim?”
“Evet hocam.”

Hoca kağıdı önüme bir koydu yemin ederim yoktan var edilmiş.
İsmime bile 10 puan vermiş siz düşünün artık ne kadar mükemmel bir kağıt ortaya koyduğumu 😀

Üstelik kağıdın ortasında da o kaltak gözetmenin kocaman mavi kalemle işareti olmasına rağmen. Biliyorsunuz bu işaret, kopya çekti, kağıt değiştirdi vs. Anlamlarına geliyor.

4 yılın sonunda öyle böyle Ekonomi dersinden geçmiştim. Artık mutluydum tabii. Sırada Hukuk dersinden nasıl geçemediğim var :Ddd

Hadi sağlıcakla!

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir