Zeynepsel Öneriler: Bir Mekan, Bir Kitap, Bir Dizi

Uzuuunca bir zaman geçmiş şuraya favorilerimi sıralamayalı. Son 1 ayda 2 kitap bitirdim ama buraya bir tanesini yazacağım. Çünkü diğeri yeni tanıştığım bir yazar. Yazar hakkında düşüncelerim çok taze olduğundan 2 kitabını daha sipariş ettim ve onları da okuduktan sonra yorumlamak istiyorum. Bu arada merak edenler için bu yazar, Haruki Murakami. Mekan ve dizi favorilerim ise yaklaşık 2 aydır peşinde olduğum şeyler 🙂 Neyse, lafı çok uzatmadan yazmaya başlıyorum.

Bir Mekan, Nan Şişhane

Nan Şişhane - İstanbul
Artık İstanbul’da kaliteli ve insanı düdüklemeyen mekan bulmak neredeyse imkansız. Artık yüksek sesli mekanları kafam kaldırmıyor vallahi. Hayır yaşlandığımdan değil elbette! 🙂 Sadece insanların gösterişli yaşam merakından bıktım. Nan Şişhane bu anlattıklarımın tamamiyle dışında kalmış kendine münhasır bir mekan. Şişhane’de Big Chefs’in 1-2 dükkan ötesinde bulunan küçük ama sıcak dokulu bu mekanı akşam yemeği ve bir iki kadeh bir şeyler içip sohbet etmek için tercih ediyoruz. Menüsünün çok geniş olduğunu söyleyemem ama iyi bir şefle çalıştıkları kesin! Cuma akşamları 80’ler-90’lar coverları yapan bir DJ ile akşam yemeğiniz ince bir detay katabilirsiniz. Son zamanlarda tüm özel buluşmalarımda benim vazgeçilmezim oldu.

Menüsünü şuradan inceleyebilirsiniz.

Bir Kitap, Sade

sade3-1024x682İnsanın kendini gözlemleyerek yaşaması acayip güzel bir şeymiş. Ben buna biraz geç kaldım açıkçası. Geç olsun güç olmasın. Bu aralar kişisel gelişim kitaplarına kafayı takmış durumdayım. Ama bazılarına tabii! 🙂 Gerçekten beni geliştirenlere.. Ayşe Arman Hürriyet Pazar ekinde yazmıştı bu kitabı. “Sade’yi okuyun, hayatı sadeleştirin” diye. Nasıl doğru anlatamam.. Bazen, kafanızda günlerce kurarsınız da bir türlü eyleme geçiremezsiniz ya bir şeyleri, heh işte bu kitap o eylemin ta kendisi!

Alışveriş delisi olanlar, ilişkilerinde sorun yaşayanlar, yeme düzeni bozuk olanlar, koleksiyoncu gibi hiçbir parçasını çöpe atamayanlar için bir rehber niteliğinde. Eğer kendinizi sadeleştirmek istiyorsanız mutlaka okuyun. Sadeleşin. Gerçekten kitabı bitirdiğimde üstümden bir yük kalktı diyebilirim.

 

Sayfa Sayısı: 168
Mağaza Fiyatı: 25 TL

 

 

 

 

Bir Dizi, Suits

zeynepsel2

Yabancı dizi izliyorum demek için yabancı dizi izleyenlerden değiliz Allah’a şükür. Dizilerine son derece sadık birisi olarak Black Mirror’ı 1 günde yeyip bitirince geriye izleyecek dizi kalmadı. Vikings’i beklerken ölmemek için başka bir dizi arayışına girdim. Veeeeeee, ta ta ta tamm! Suits ile tanıştım! 2011 yılında (yani ben daha üniversite sıralarında bir bebekken) başlayan bu harikulade dizinin başrollerinde Gabriel Macht ve Patrick J. Adams var.

Dizi zevkinizi bilemiyorum ama Suits gerçek bir zeka dizisi. Zekasızlar izlemesinasdfghjk. Şaka bir yana, Suits bir hukuk draması olarak adlandırılmasına rağmen temposuyla pek de öyle ilerlemiyor.

Dizide, New York’un en başarılı hukuk bürolarından birinde avukatlık yapan Harvey Specter ile hukukla uzaktan yakından alakası olmayan Mike Ross’un yollarının kesişmesini anlatılıyor. Harvey Specter’ın hiçbir davayı kaybetmemesi ve kendinden son derece emin bir avukat olması dizinin keyfini inanın 8’e katlıyor. Mike Ross, çok zeki bir adam ve bu sayede Specter’ın yanında olabiliyor. İkilinin çalıştığı hukuk firmasına sadece Harvard mezunları alınmaktadır ama Mike Ross Harvard mezunu değildir. Ve gerçeklerin er ya da gerçek ortaya çıkma gibi bir huyu vardır 🙂

İkili arasındaki diyaloglar ve diziye konu olan davalar beyin fırtınası yapmamı sağladığı için BA YI LI YO RUM! Lütfen izleyin ve benimle kritik yapın. Bu aralar en keyif aldığım şey bu 🙂 Çok yaşa Harvey çok yaşa!

İlgili resim
Şöyle gülen bir adamın başrolünde olduğu dizinin kötü olması mümkün mü sizce yaaaağğ 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir