Seyahat İpuçları

Herkesin aklında gitmek istediği bir ülke ve görmek istediği tonlarca müzeler, şehirler olduğunu biliyorum.
İyi bir seyahatin yolu, planlı olmaktan geçer. Bu yüzden mutlaka hayal kurun. Ama kurup geçmeyin, sürekli kurun. Bugüne  kadar kurduğum tüm hayallerimin hepsi gerçekleşti. Seyahat bazında hayallerden bahsediyorum tabii ki. Yoksa benim de en büyük hayalim hiç çalışmadan ölene kadar turist olmak 🙂

Gerçekten seyahat etmenin parayla doğru orantılı olduğunu biliyoruz ama inanın her şey para değil. Örneğin, uçak biletini aldıktan sonra, diğer tüm masraflardan kısarak bir ülke görmüş olabilirsiniz. Akıllı bir seyahat planı hazırlamanıza yardımcı olacak birkaç püf noktasından bahsedeceğim bugün. Hepsini bizzat kendim denedim ve onayladım 🙂 Umarım hayallerinize koşmanıza yardımcı olurlar.

 

 • ULAŞIM İPUÇLARIe1c4ef856ac9decdf21eebe298a40f6e
  Bütün tatillerimde ulaşımlarımı tatile çıkışımdan 2-3 ay önce internet üzerinden alırım. Böylece hem daha uyguna bilet bulmuş oluyorum hem de karar değiştirme hakkına da sahip oluyorum. Acenteları neredeyse hiç kullanmıyorum diyebilirimç. Hepsi müşteri haklarından bir haber. Bu bağlamda yararlanılması gereken siteler ise şöyle;
 • SKYSCANNER: Geçenlerde yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 1 gün içerisinde en çok tık alan sitelerden birisi olmuş.
  Tıklıyoruz ama sonuca gidemiyoruz 🙂 Skyscanner bu alemin kralıdır. Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda fiyat karşılaştırmalı sistemiyle bir çok firmanın önüne geçti. Özellikle tarih konusunda esnekseniz, “İstanbul > Her Yere” seçeneği gözümün nuru 🙂 Bu şekilde arattığınızda çok fazla seçenekle karşılaşıyorsunuz ve en uygun olanı kestirip satın alıyorsunuz. Hatta ben geçenlerde son derece ucuz bir Roma bilet buldum ve hemen aldım 🙂 Güven konusunda endişeniz olmasın kesinlikle güvenli.

 

 • CHEAPTİCKETS:  Adından da anlaşılacağı üzere ucuz bilet bulma noktası. Özellikle uzun uçuş tercih edecekseniz bu siteye mutlaka bakmanızı öneririm. Amerika, Güney Amerika ve Asya ülkelerine diğer sitelere nazaran çok daha uygun fiyatlar çıkartıyor. Uçak bileti + otel paketleri ise bence çok işe yarar. Hem merkezi konumdaki otelleri hem de bütçenize uygun otelleri bu paketlerde görebiliyorsunuz.

 

 • EXPEDİA:  Bildiğim kadarıyla  dünyanın en büyük seyahat acentesi burası. Hatta ufak ufak online seyahat acentelerini de bünyesine katıyormuş her geçen gün. Yine Cheaptickets.com gibi otel+uçak, uçak+araba kiralama gibi seçenekleri mevcut. Bunun yanında bu sitenin bence en büyük avantajı, size gideceğiniz şehirle alakalı trickler de sunuyor. Expedia’nın sık sık kampanyaları oluyor, e-bültenlerine üye olmanızı tavsiye ederim.

 

 • KONAKLAMA İPUÇLARIa6a99abea2beda819f10748cf2161480
  Yukarıya harikulade bir görsel koydum ki, içiniz kabarsın tatile gitmek isteyin diye 🙂 Seyahat ederken bazıları için en önemli ayrıntı konaklama oluyor. Benim için öyle değil mesela. Gezip göreceğim yerler çok daha önemli benim için. Ama tabii ki, böyle düşünüyoruz diye gidip sokakta da kalmıyoruz 🙂 Her zaman kullandığım son derece güvenilir konaklama sitelerinden bahsedeceğim.
 • ALEMİN KRALI, BOOKİNG.COM:  Benim için ve bir sürü seyahatsever için vazgeçilmez olan Booking.com gerçekten bu işin ehli.
  5 yıldızlı otellerden tutun pansiyonlara ve hatta apartman dairelerine kadar seçenek bulabilirsiniz. Booking’de arama yaparken bütçe ve kahvaltı dahil gibi maddeler ekleyebiliyorsunuz. En sevdiğim yönü de bütün bilgileri evrmesi. Kalacağınız yerin fotoğraflarından tutun, konumuna kadar her şeyi apaçık önünüze seriyor.
 • AİRBNB.COM:  Seyahatlerde bazı kişiler nedense ev konforu yaşamak istiyor. Türkiye’de her ne kadar “elin yabancısını evinde mi konaklatacaksın kızım/oğlum?” kafasında olsak da yabancılarda bu iş aştı kendini. Burada insanlar kullanmadıkları evlerini, ya da kullandıkları evlerinin bir odasını kiralıyorlar. Ben buradan hiç konaklama yapmadım çünkü pahalı buluyorum ama güzel bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Konaklayan da bir sürü arkadaşım var.
 • HOSTELWORLD.COM:  Öğrencilerin bir numaralı yol arkadaşı Hostelworld.com 🙂 Amerika’daki eyalet gezilerimiz de biz de en çok bu siteyi kullanmıştık. Site hakkında söyleyebileceğim 2 şey var. Birincisi, güvenilir. İkincisi de, gerçekten ucuz. Çünkü; 6’lı veya 7’li odalarda konaklıyorsunuz. Hiçbir konfor yok ama ucuz işte 🙂 6 euro’ya bile konaklama yapabiliyorsunuz.
 • SEYAHAT BÜTÇESİ İPUÇLARI411b12aa263fa57a67379a16f8da2b93
  Şu konuda bir hemfikir olalım. Herkesin seyahat bütçesi farklıdır. Ben bugüne kadar bütün seyahatlerime 250 euro ile çıktım 🙂 Çok ciddiyim. 251 euro bile yoktu yanımda. Hepsinden de artırarak döndüm. Para harcarken ya da biriktirirken planlı olmak çok önemli. Euro ülkemizde maalesef çok pahalı ve belimizi büküyor. Eğer seyahate çıkarken cebiniz doluysa harcarsınız ama cebiniz boşsa harcamaz ekonomi yaparsınız. Benimkisi bu işte 🙂
 • Öncelikle seyahat aralığınız harcamalarınız için çok önemli bir bilgi. Diyelim ki, 3 gün konaklama yapacaksınız. Ortalama olarak cebinizde bu 3 gün için 150 euro/dolar olması gerekiyor. Avrupa ülkeleri de vize verirken hesabınızdaki paraya bu yüzden bakıyor zaten. Hesabınızda kalacağınız gün kadarını karşılayacak hatta biraz da geçecek para olmalı. Tabii bu şıp diye vize alacağınız anlamına gelmiyor 🙂 Başka şeyler de var.
 • Düzgün birikim yapabilmek için kendinize en az 3 ay tanıyın. Böylece 2 haftada bir kenara para atabilirsiniz. Ben genelde 3 ay öncesinden seyahat planı yapıyorum. Bu nedenle de gidene kadar kenarda en düşük 100 euro olmuş oluyor. Giderken de bir o kadar alıyorum ve bu para beni 3 gün idare ediyor.
 • Bir diğer ipucu da, gideceğiniz ülkenin bütçe durumunu iyi araştırmak. Benim bunun için kullandığım çok şahane bir site var, “www.numbeo.com/cost-of-living”
  Bu sitede gideceğiniz ülkeyi ve yaşadığınız ülkeyi girerek karşılaştırmalı fiyatları görebiliyorsunuz. Bence bütçe yapmak için harika bir yöntem.
 • Yerel marketleri kullanmak: Eğer sabah kahvaltısı ya da öğle yemeği tutkunu değilseniz, (ki, Avrupa’da sabah kahvaltısı pek mümkün olmuyor) lokal marketlerden kuruvasan, süt, cornflakes, meyve vb. şeyler alarak bu öğünü geçiştirebilirsiniz. Böylece sabah kahvaltısı paranız cebinize kalır, bu parayla da bir müzeyi gezersiniz.Şimdilik verebileceğim ipuçları böyle. Umarım faydası dokunur ve hayallerinizin peşinden koşarsınız :)Zeynep.

Seyahat İpuçları” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir