Oldurmayan Allah, Oldurmuyor!

b6c4dbe57f954018ab89dcbe0ea3e54d
Uzun zamandır anlatmadığımız hikayelerimizden bir yenisiyle herkese merhaba. Duydum ki benim bu hikayelerin pek bir seveni varmış. Vatanı korumakla yükümlü eşi nedeniyle tee Giresun’da yaşayan kuzenim bile yazmamı istiyor. Birkaç kişiden daha duyunca hadi dedim yazayım.

Üniversite’de mükemmel başarılı bir öğrenci olduğumdan dolayı, 1. Sınıf derslerimiz olan Ekonomi ve Hukuk’tan 4 sene kaldım. Yanlış anlamayın bunlar 1. Sınıf dersleri diyorum. Zaten beni tanıyan herkes bilir, okuldan nefret eden biriydim. Maşallah zaten benim üniversitedeki canım arkadaşlarımın hepsi de derse girmeye pek meraklı olduğundan hepimizin dersleri mükemmeldi.

Genellikle vize-final zamanlarında toplanıp yemek yemek, sinemaya gitmek ya da çocukların halı saha maçına gitmek gibi nihai hedeflerimiz olduğundan sınavlara çalışmazdık. Yine günlerden bir gün Ekonomi sınavı olacağız. Benim bu dersi alttan alışımın 36. YILI falan.. Aydan kendi çapında beni evden kutlamalar gazlamalarla uğurluyor. “Hadi kardeşim yaparsın, kendine inan” gibi tüm gaz verici cümleler hazır ben sabahın köründe sınava gitmek üzere evden çıkıyorum. Ama zerre çalışmamışım bedenim yine kalacağıma inanıyor ama beynim kopya falan geçersin diye şeytanlık peşinde. Allah’tan benim gibi sınavdan kalmış 3,5 kişi daha var ve ben onlara sonsuz güveniyorum. Neyse tüm teorilerle çıktım evden otobüs bekliyorum pat, bizim alt sınıflardan birini gördüm. Senelerdir konuşmamış, kantinde selam bile vermemiş ama sınav zamanı “canım naber ya görüşemiyoruz” yavşak tiplemesine dönüşerek hemen “Naber ya, görüşemiyoruz” dedim. “İyi zeyno ya nolsun sınavlar falan işte… Ekonomi sınavı var , ona gidiyorum ” dedi. Tam da beklediğim cevap gerizekalı aferin. “Öyle miiiiiğğğğğ!! Ben de EKONOMİ sınavına gidiyorum ya sorular var mı sende?” dedim. Çocuk da, “Valla hoca 3,5 bir şey söyledi ama bunların çıkma ihtimali yok bence istersen al bak” dedi çalışma kağıdını bana verdi. Uçarak atladım tabii ben, başladım okumaya.. Ama hiçbir zıkkım anlamıyorum. Zaten lisede matematiği 1 gelmiş insandan bahsediyoruz burda. Sınav kağıdında sayısal bir şeyler gördüm mü otomatik kağıdı bırakıp çıkıyordum sınavdan.

Neyse ben buna “kağıt bende kalsa olur mu, sen zaten çalışmışsın yeterince 65 alsan yeter ama benim geçmem için 90 falan almam lazım” dedim. Çünkü vizeden 05 almıştım. Evet 05. Çocuk itiraz etmedi verdi. Okula geldim, baktım bizim sınıftan benim gibi 36. Kez kalanlar çimlerde pinekliyor. Gittim, “napıyosunuz len, çalıştınız mı bakiyim” dedim. (Bahsi geçen kişiler Aytuğ ve Barış)

Aytuğ: “Valla ben çok çalıştım ne sorsa yaparım kurtarmam lazım, bir daha giremem bu sınava” dedi.
Barış: “Ben de biliyorum bir şeyler” deyip geçiştirdi.

9c93f7_6d782e6cf5b44b73943b972904de4858
* Mavili eleman Aytuğ kardeşim 🙂

9c93f7_ad5375d811434050aaafc30ec1bf0105

* Barış :Ddd

Bu durumda benim Aytuğ’a yapışmam lazımdı. Çünkü adam kendinden son derece emindi. Yine yavşak arkadaş tiplemesine bürünerek, “Aytuğ o zaman ben senin arkana oturucam bana yardım et” dedim. O da, “tamam olur zaten hoca grup yapmıyor” dedi. Dersliğe girdik, ben Aytuğ’un arkasına oturdum tabii hemen. Barış da benim arkama oturdu, biz böylece trioyu yapmış olduk. Bu 2 adam sayesinde geçemezsem bir daha sittin sene geçemezdim zaten. Aytuğ bu arada (canım ya <3) “Zeyno eğer söyleyemezsem, sen kağıdımdan bakıp geçir” diye briefingler veriyordu. Neyse gözetmenler geldi kağıtları dağıttı Aytuğ ile aynı grubuz. Bir Oh çektim rahatlama amaçlı. Artık nasıl bir OH’sa o, hoca bir haltlar karıştıracağımı sandı yerimi değiştirmeye kalkıştı. Ben de yalvar yakar oturdum yerimde. Neyse Aytuğ başladı soruları takır takır cevaplamaya.

Aytuğ diyorum bakmıyor, sandalyesine TEKME atıyorum tık yok.
Dedim Zeynep boku yedin. Döndüm kağıdıma ne yapabilirim diye bakıyorum, adım ve soyadımdan başka bildiğim yer yok kağıtta. Böyle bi 15 dk geçti sonra Aytuğ kağıdı çevirdi ben yazayım diye. Ama hepsini cevaplayacağım diye öyle bir yazmış ki çocuk bildiğin ansiklopedik bilgi var kağıtta, hiçbir şey okuyamıyorum. Bir de sınav Ekonomi olunca tabii anlamak zor. Şerefsiz gözetmen anlamış bizim bir boklar yediğimizi, beni kaldırdı ordan taa anasının hörekesine attı. Dedim Zeynep, işte şimdi resmen bittin. Şu andan itibaren Ekonomi Profesörü gelse seni kurtaramaz. Sonra birden bir aydınlanma geldi ve Aytuğ’un Zeyno diye seslendiğini duydum. Hemen kafamı çevirdim. Baktım, taa nerden nereye kopya vermeye çalışıyor çocuk bana. Duyduğum kadarıyla yazdım tabi. Artık 90 almayı bir kenara bıraktım, bari 50 falan alayım bütünlemeye girerim diyorum.

Öyle böyle sınav bitti, çıktık. Baktım Aytuğ ile Barış kol kola beni bekliyorlar, klasik durum değerlendirmesi yapıcaz. Dedim ki, “Aytuğ Allah senden razı olsun kardeşim. Sen olmasan ben yine 05 alacaktım.” Aradan günler geçti. Baktım sınıfın FB grubunda alttan alanlar için EKONOMİ açıklanmış yazıyor. Altına da Aytuğ 100 aldım yazmış. Allah be dedim demek ben de 50 aldım. Ama nasııll mutluyum var ya, hiç yoktan bütünlemede kurtarırım diye düşünüyorum. Bir hevesle girdim ÖBS’ye, tıkladım derse, karşıma çıkan not: 35! Şaka değil baya 35!

O sırada aniden gelen buhram, bunalım, kendini öldürme isteği gerçekten BEŞİKTAŞ’ın üst üste 6 sene şampiyon olmasıyla bile ölçülemez. Bende sayfaya notumu yazmak üzere gireyim dedim. Gururla İZMİR-35 yazıcaktım ki bide ne göreyim,

Barış’tan şöyle bir yorum var: Aytuğ’un Zeynep’e verdiği kopyalar sayesinde 90 aldım :DDDDDdddddDdd

Kelimeler kifayetsiz……………..

* Bir dahaki yazı da bu lanet dersten nasıl geçtiğimi anlatacğaım.

Saygılar 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir