Film İncelemesi: La La Land / Aşıklar Şehri

Oyuncular: Ryan Gosling, Emma Stone

Süre: 128 dk

Tür: Romantik, Müzikal

Herkese merhaba!

Müzikalin sadece tiyatroya yakıştığını düşünen birisi olarak filme gitme teklifinde bulunan bütün arkadaşlarımı reddetmiştim ki, basın gösterim davetiyesi elime geçdi. İtiraf ediyorum giderken hiç de umutlu değildim. Amaaaa tek kelimeyle BA YIL DIM! Hatta bayıldık. Uzun zamandır doğru düzgün bir romantik film izlemediğimi düşünürsek Oscar adayı olacağı gün gibi açık olan La La Land beni sildi süpürdü.
Tiyatro sahnelerine sıkıştırdığımız müzikal türü 21. yüzyılda aramıza geri döndü!

Los Angeles’ın kargaşasında varolmaya çalışan 2 kişi. Mia ve Sebastian.. Yolları hayallerinin peşinden koşarken kesişiyor. Hayattaki en büyük tutkusu caz müziğini layıkıyla yerine getirmeye çalışan bir Piyanist Sebastian ve başarılı bir oyuncu olabilmek için var gücüyle çabalayan Mia. Sebastian, hayallerindeki caz kulübünü açabilmek için geceleri bir restoranda çalmaktadır. Mia, oyuncu denemelerinden olumsuz dönüş aldığı bir gün bu restorana girer ve Sebastian’la tanışır. Restoran sahibi artık insanların caz müzikten hoşlanmadığını ve Sebastian’ın farklı bir şeyler çalmasını ister. Sebastian’ın gerçek caz’dan vazgeçmeye niyeti yoktur.

Mia, Sebastian’ın yaptığı müzikten çok etkilenir ve ona harika olduğunu söylemek istese de Sebastian yüz vermez. Aradan bir süre geçtikten sonra bu ikili bir partide yine karşılaşırlar. Sebastian, birlikte çaldığı grup tarafından sırf insanlar seviyor diye yine istemediği müziği yapmaya zorlanır. Mia, bu durumu farkeder ve geçen  seferki karşılaşmanın intikamını almak için bir istek parça yapar. Böylece ikilinin arasındaki ilk kıvılcım oluşur.


Diğer sabah, Sebastian kendisini Mia’nın çalıştığı kafede bulur. Birlikteyken inanılmaz keyifli vakit geçirdiklerinin farkına varmaları çok sürmez. Mia’nın oyuncu olmak istemesi ve Sebastian’ın da müzik tutkunu olması, onları ortak noktaları sanatta buluşturur. Çıktığı restoranlarda 5 kuruş kazanmasa da mutlu olmaya çalışan Sebastian, Mia’nın oyuncu olabilmesi için elinden gelenin fazlasını yapar.

emma stone la la land costume fashion:

Bu süre zarfında Mia çalıştığı kafeden ayrılır. Kendi oyununu yazmaya başlar. Sebastian’da bir müzik grubuna girerek turnelere başlar. İkilinin arası iş nedeniyle açılmıştır. Özlemi damarlarında hisseden Mia’nın oyun günü gelip çattığında çok sevdiği Sebastian’ı seyirci koltuğunda göremez ve bu artık onun için kırılma noktasıdır. (Selpakları hazır edelim kızlar)

Ayrılırlar.. Aradan biraz zaman geçer ve Mia’nın iyice güveni kırılır, ailesinin yanında yaşama kararı alan Mia’yı görmeye giden Sebastian ondan son bir şey ister; son kez oyuncu seçmelerine girmelidir. Seçmelerde Mia’dan bir hikaye anlatmasını isterler. Anlattığı hikayeyle rolü kapan Mia artık oyuncu olmuştur. Bu sefer uzun turneler, bitmek bilmeyen mesailer Mia’yı beklemektedir. Bu güzel çift, ömür boyu birbirlerini seveceklerine dair o gün söz verirler.

La La Land music club holiday musical
Mia 5 yıl sonra LA’ye geri döner. Eşiyle birlikte tesadüfen bir mekana girerler ve yürek burkan o karşılaşma.. Piyanonun başında Sebastian vardır. Ve ikisi için seneler önce bestelediği şarkıyı çalar.

City of stars,
Are you shining just for me?
City of stars
There’s so much that I can’t see
Who knew?
Is this the start of something wonderful
Or one more dream
That I cannot make true…

La La Land- City of Stars

Yılın sonunda izleyebileceğiniz en güzel film. Zaten başta da söylediğim gibi Oscar’a ödülüne de en büyük aday kendisi. Dönem filmlerini izlemekten hoşlananlar için şahane bir seçenek olacaktır. Kaçırmamanız tavsiyemdir!

Zeynepselbirşeyler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir