Adana’da Neler Oldu? / 23. Altın Koza Adana Film Festivali

Festival festival olalı böyle hizmet görmedi. Ayağımın tozuyla hemen konuya giriş yapayım.  Geçen Salı’dan beri Adana’daydım. Tören gününe kadar her şey muazzamdı. Kataloğu elimize verdiklerinde Babamın Kanatları‘nın süpüreceğini biliyordum. Hatta arkadaşlarıma da söyledim ama inanmadılar 🙂 İzledikten sonra da hemen bana hak verdiler tabii. Tüm filmlere girmedim ama zaten festivallerde aşağı yukarı nabzı ölçebiliyorsunuz. Tanıdık simaları seviyor seyirci. Sonucunda da gerçek sinemaseverle izleyici farkını büyük oranda görebiliyorsunuz. Mesela, İzleyici ödülünü İftarlık Gazoz‘un almayacağını bilmeyen yoktu heralde.. Ya da En İyi Film’i Reha Erdem’in Koca Dünya‘sına vereceklerini…

Şimdi izlemeniz gerekenleri sıralıyorum.

BABAMIN KANATLARI

058741Ah Menderes abi ne yaptın sen? Yüzünden hüzün akan adam.. En İyi Erkek Oyuncu ödülünü boşuna almadı bu adam. Yine harika bir performans izledik.

Konuya kısaca değinirsem, Apo İstanbul’da inşaat işçiliği yapamaktadır. Bir gün doktora gider ve kanser olduğunu öğrenir. Apo’nun İstanbul’da yeğeni Yusuf’tan başka kimsesi yoktur ve Van’daki ailesini de çok özlemiştir. Depremzede ailesine para gönderebilmek için var gücüyle çalışan Apo’nun hastalığı bileğini bükmüştür, emekli olabilmesi için de nakit 8bin tl’ye ihtiyacı vardır. Çalışma şartlarının giderek zorlaşması Apo’yu üzmektedir. Derken, bir gün inşaattan bir arkadaşları düşüp ölür ve ailesine 30bin tl maddi yardım yapılır. Bunu öğrenen Apo’nun aklına kendini öldürmek gelir.


* Babamın Kanatları Adana’da 7 ödülü kucakladı. En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, SİYAD En İyi Film Ödülü, Yılmaz Güney Ödülü, En İyi Müzik, En İyi Kurgu.

 


ALBÜM

mehmet-can-mertoglunun-yonettigi-album-filmi-afisi_1
Başrollerinde Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ın yer aldığı yerli dramanın yönetmeni henüz 28’inde! 🙂 Ve Filmi Adana’da güzel ödülleri kucakladı.

Kısaca konuya değinirsek; 30’lu yaşlarının sonunu yaşayan bir çift evlat edinmek için başvuru yapar. Gönülleri erkek çocuktan yanadır ama şanslarına hep kız bebek gelir. Bir gün Burdur’dan gelen bir telefonla oğullarına kavuşurlar. Fakat garip olan şudur ki, aile ileride çocuklarına ya da konu komşuya gösterebilmek için sahte bir albüm oluşturmaktadır. Ve bunu yaparken yalnız değildirler. Sanki yeni doğum yapmış gibi hastane çekimleri düzenlemekte, denizde ya da avm’lerde hamile pozları vermektedirler.

Durumu kimsenin bilmesini istemeyen aile tayinlerini Kayseri’ye ister ve hayatlarını bambaşka bir yöne taşırlar.

Komedi unsurları gayet yerinde olan film Adana’da güzel ödülleri de kucakladı. Özellikle yönetmeninin gelecek vaad ettiği çok açık.

* Albüm Adana’da, 3 ödülü kucakladı. En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Sanat Yönetmeni.

 


DAR ELBİSE

217137Ah şu Dar Elbise.. Tuğba Büyüküstün’ün yerlere göklere sığdırılmayan filmi. Aslında filmin başrolü Tuğba Büyüküstün değil Hazar Ergüçlü olmalıydı. Tuğba’dan daha çok görünüyor çünkü kız!

Fransa’da moda üzerine öğrenim gören Helin, doğup büyüdüğü kasabaya geliyor ve patronuna harika bir moda gösterisi yapacaklarına dair söz veriyor.  Helin’in yapması gereken tek şey ise, kasabadan 50 kız bulması! İlanlar hazırlanıyor, kızların eline ulaşıyor ve fotoğraf çekimleri tamamlanıyor. Ve sıra bir diğer çekime geliyor. 2. fotoğraf çekimi için kızlara gün veren Helin, hiçbirini yanında göremiyor. Çünkü kızlar abilerinden, babalarındanizin alamıyorlar. Lisa Türkiye’ye geliyor. Fotoğrafları çok beğeniyor ama en çok da birini! (Hazar Ergüçlü) İlle de baş model o olsun diyor. Hazar’da o sıralarda hayatının aşkını bulduğunu sanıyor ve evleniyor. Fotoğraf çekimleri esnasında eşinin gerçek yüzünü görmeyen ve “ÇOK MODERN” olduğunu düşündüğü kocası gerçek yüzünü gösteriyor onu dövmeye başlıyor.
Irak doğumlu ama kendisini Fransa’da yaşadığı için Fransız sanan yönetmen, Hiner Saleem aklınca Ortadoğulu kadınların halini anlatmış bu filmde. Ama öyle bir eleştiri yağmuruna tutuldu ki, kafasını kaldıramadı 🙂 Birincisi Türkiye Ortadoğu ülkesi değil. İkincisi kadın cinayetleri ya da kadınlara zulüm sadece Türkiye’de yaşanmıyor.  Filmden sonra bir eleştirmen kız çok güzel bozdu yönetmeni, siz kadın haklarının Türkiye’ye kaç yılında geldiğini biliyor musunuz, benim ülkemi böyle tanıtmanıza izin vermem dedi. Yönetmen cevap bile veremedi. Görüşünüze saygılıyım dedi geçti. Kısacası Dar Elbise izlenmeyecek bir yapım değil ama abartılı bir yapım. Yine de siz bilirsiniz tabii.

* Ödül alamadı.. Çünkü büyük bir antipati topladı.

 


KOCA DÜNYA

koca dünya film ile ilgili görsel sonucuVallahi bu filmi nasıl anlatacağımı bilmiyorum. Ali ve Zuhal yetimhane dışına adımlarını attıklarında nereye ait olduklarını bir türlü bilemezler ve kendilerine yeni bir dünya kurmak için birlikte ortadan kaybolurlar ve bir ormana sığınırlar. Bu orman onların bir nevi evleri olur.

Medeniyetin dışında bir hayata tutunmaya çalışan ali ve Zuhal kendilerine sıfırdan bir yaşam inşaa etmeye başlarlar.

SİYAD ödülünü Babamın Kanatları alınca, Reha Erdem’i ödülsüz göndermeyelim diyen jüri tabii ki, En İyi Film Ödülünü Koca Dünya’ya verdi. Hakediyor mu? Bilemiyorum…

Bunun dışında Koca Dünya’dan Zuhal rolüyle Ecem Uzun, Umut Veren Genç Oyuncu ödülünü yönetmen Reha Erdem En İyi Yönetmen ödülünü, En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü kazandı.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir