İşler Güçler

İş hayatıyla alakalı son derece GERÇEKÇİ yazımı okumadan önce şu sözlerime kulak verin dostlar; eğer hala herhangi bir okuldan mezun değilseniz sakın olmayın. Üniversite hayatta zengin, sadık ve yakışıklı bir sevgiliden sonra yaşanabilecek en güzel şey.


Birincisi, tonla boş zamanın var. Hem aileden gelen, hem hafta sonu işlerinden gelen, hem deee devlet babadan gelen bir sürü paran var. Eve kaçta giriyorsun, sabah kaçta çıkıyorsun, ne yedin annem, kimle gezdin babam karışan görüşen yok! Canının istediği insanı seviyorsun, istemediğine hadi gülüm bye diyebiliyorsun. Yani her şey free!

 Ama iş hayatı öyle mi??? ASLA DEĞİL.
 Başa dönersek, 1 ay çalışıyorsun az para kazanıyorsun. Kazandığın parayı yola mı, kredi kartına mı, yoksa gezmeye tozmaya mı ayırsam diye düşünürken para pufff… uçup gidiyor. Zaten o para cebine iner inmez aileden biri (bilhassa anne) ‘EEE NE ZAMAN YEMEĞE GÖTÜRÜYORSUN BİZİ ŞİMDİ?’ – ‘AYY MUTFAK DOLAPLARINI MI DEĞİŞTİRSEK ACABA?’ gibi dünyanın en saçma fikirleriyle geliyorlar. Sabah evden geç çıksan işe geç kalıyorsun, erken çıksan otobüs denk gelmiyor yine bir sorun. İş çıkışı gezmeye mi gitsem, eve mi dönsem ikilemi seni yiyip bitirirken; gezmeye gitsen eve geç geliyorsun anne babada 5 karış surat = sinir krizi evresi.
İşten sonra direkt eve dönsen = sıfır sosyal hayat.

Bir diğer konu, iş yerinde herkesle iyi anlaşmak zorundasın. Çünkü; anlaşmazsan ”TAKIM OYUNCUSU” olmayıp direkt dışlanıyorsun, herkesle iyi anlaşsan bu sefer de hooppp ”YALAKA” oluyorsun. Ortasını daha gören yok zaten. 
5 gün (tabii şanslıysan 5 gün) boyunca yetiştirmen gereken günlük işler, haftalık projeler vs eşşeek gibi çalışırken, bir de senin onca uğraşıp didindiğin şeyi beğenmeyen ya da illaki bir kıllık bulan patronlar ve ”takım arkadaşı” faktörün de var tabii…
”Ay canım logoyu BİRAZ BÜYÜTSEK mi ne dersin?” efsanesi kesinlikle doğru! Ya da, ”Bilemedim ki şimdi.. Bir de BERTUĞCAN’ın fikrini alalım.”

”BEBEEEĞİİİİMMMMM çooook güzel olmuş, eline sağlıkkkk! Yalnız, metnin şurasında anlam bozukluğu olmuş.  Onu bir düzeltirsek tamamdır benceeeğğ.”

Her şeyi görmüş, her şeyi yaşamış, Paris’ten tut Transilvanya’ya kadar seyahat etmiş her şeyden yemiş içmiş, hiçbir kültürü kaçırmamış tipleri es geçmek de olmaz tabii. Bu cinsten her şirkette mutlaka bir tane bulunur. Genellikle kadın olmakla beraber erkek olanlarına da rastlanır. Bu cins, senden her zaman daha fazlasını bilir. Bilmese de bilir. Bilse de bilir. Sabahları suratsız, akşamları tripli gezerler. Çoğu zaman senin söz söylemeye, fikir beyan etmeye hakkın bile olmaz. Hatta ve hatta grupta hoşlandığı bir eleman varsa tam sıçtın demektir. Onun gözüne girmek için 10 lafın 11’ine atlar kendisi.

0d8d04650c1a2478426933c19909f647(İşte o çok bilmiş, her şeyi yaşamış iş arkadaşı tiplemesi)

Bir de bu cinsin müşteri hali vardır mesela. Onlarda sık rastlanan özellikler de şunlardır; mutlaka Londra’da MBA masterı yapmıştır ya da Türkiye’nin en paralı ve en dandik özel üniversitelerinden birinde yüksek lisans yapmıştır. 188 ay stajyer olarak süründüğü şirkette asistan olarak işe başlayıp orada kendinden büyük ne kadar kıl kuyruk kişi varsa onların özelliklerini bir bir izleyip bende büyüyünce böyle olacağım diyerek ant içmiştir. Ve sonunda olmuştur da. Genellikle hiçbir projeyi beğenmez, her zaman en tutmayan fikri benimseyerek ilerler. Bütçelemeyi doğru yapamayarak bir süre sonra projeyi şirketin kıçında patlatır. Son derece sahte bir gülümsemeyle sunumları dinlerler. Cümle kurarken mutlaka içine İngilizce bir şeyler sıkıştırır ki, dil bildiği belli olsun.

”Ayşeciğim, ellerinize sağlık. Şahane olmuş, ekip bayıldı. Pazartesi go deriz buna 🙂 ”

” Yalnız bu fikir bizim gözümüze hiç efektif gelmedi 🙁 Bunu sosyal medyada nasıl boost ederiz sizce? Acil önerileri bekliyoruz.”

”Deadline’ımız belli değil. Ama mümkün olduğunca fast olalım canım.”

                        “Ah! Çok iyi iş oldu. Yakında bunu bir eventle kutlayalım deriz.”

9c93f7_0fe576a6c3b04af2bc454d83e33bd278
(İşte, suratsız Londra’da MBA yapmış pis müdüre tiplemesi)

Çünkü bu kelimelerin Türkçe’de karşılığı YOK anasını satayım. Aynı zamanda şirkette bir hiyerarşi varsa daha büyük sıçtın demektir. İt itine it kuyruğuna muhabbetlerinin başlangç noktası bence bu işte. İş, Cuma çıkışa kadar yetişecekse Perşembe’ye kadar yatılır, son 1 günde finale yarım saat kala 500 sayfalık notu yutan öğrenci gibi delirircesine projeye çıkartılmaya çalışılır. Hiyerarşinin tepesindekilerin tuzu kuru tabii. Nasılsa patronlarla ilişkiler very nice. Olan alttaki işçi sınıfına olur. Patron inceden lafı sokar, anlarsan anlarsın. 

Yeteer be! İşçisin sen işçi kal, giy dedi tulumları!İş hayatımın sadece 2.5 yıllık kısmında edindiğim bazı tecrübeler böyleydi işte arkadaşlar.


Yani, şimdi siz bilirsiniz. İsteeerr okuyun, ister mezun olun.
 Ama bence,
Çare= ZENGİN ALMAN KOCA/HANIM

 Öpüyorum 🙂

İşler Güçler” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir