Gerginlikten Dumur Eden Filmler Listesi

Bazı anlar vardır, “şöyle güzel bir gerilim olsa da izlesem” dediğiniz. Gerilim filmi izlemekten had safhada zevk alan birisi olarak bugüne kadar en beğendiğim filmlerden bir liste yapmak istedim size. Gerilim filmi izlemek gerçekten cesaret ister. Bilhassa sinemada. Ama son zamanlarda sinemaya yansıyan iyi film yok maalesef. Kendi işim de sinema olduğu için filmlerin takibini uzun zaman öncesinde yapıyoruz. Yine belirli bir sıralama güdmedim. İşte benim en sevdiğim gerilim filmleri listesi!

Others / Diğerleri
the-others-family

Şüphesiz Nicole Kidman‘ın oyunculuğunun tavan yaptığı bir film. Ailecek severiz 🙂 Bir ara Star tv 22:00 kuşağında sürekli çıkıyordu. II. Dünya Savaşı sırasında kocasını kaybeden Grace 2 çocuğuyla birlikte büyük bir konakta yaşamaktadır. Çocuklarının güneş ışığına hassasiyeti olması nedeniyle evde perdeler hiç açılmaz. Bir gün evlerine 3 ziyaretçi gelir. Grace’de yardıma ihtiyacı olduğu için bu kişileri evine alır. Grace’in küçük kızı annesini evde başka bir kişinin daha yaşadığına ikna etmeye çalışsa da annesi buna inanmaz. Bir gün şehri sis basması nedeniyle tüm yollar tıkanır ve Grace evde gerçekten onlardan başka birisinin yaşadığına ikna olur.

Bu filmin finalinde izleyiciler gerçekten şoke oluyor. Ben de olmuştum 🙂

 

The Orphenage / Yetimhane
the-orphanage

Kişisel olarak Meksika yapımı filmlerden pek hoşlanmasam da, bu film benim en en en çok gerildiğim filmlerden. Hatta hiç iyi bir gerilim izlemedim diyen arkadaşlarıma hemen bu filmi hediye ederim 🙂 Kısaca, konunun geçtiği yetimhanede büyüyen bir Laura’nın yaklaşık 30 sene sonra bu yetimhaneyi satın alarak kimsesiz çocuklar için bir bakımevine dönüştürmek istemesiyle gelişen olayları konu alıyor. Laura’nın evlatlık oğlu Simon’un zamanla 6 hayali arkadaş edinip onlarla oyunlar oynaması Laura’nın dikkatini çeker. Laura zamanla bu arkadaşların, kendi çocukluğundakilerle aynı kişiler olduğunu farkedince olaylar gelişir.

 

The Conjuring / Korku Seansı
maxresdefault

2013 yılında Amerika’da ve dünyada çalkantılı bir açılış yapan Korku Seansı, 70’li yılların Amerikasında geçiyor. Issız ve çok büyük bir konağa taşınan aşırı mutlu Warner ailesi zamanla evde bazı şeylerin ters gitmeye başladığını fark ediyorlar. Çocukların uyurgezerlik yapması, bazı eşyaların yerinin değişmesi, evdeki dini sembollerin kırılması vs. Tüm bunların oluşundan korkmaya başlayan aile bireyleri, üniversitede doğaüstü eylemler üzerine eğitim veren Ed ve Lorraine’i evlerine davet ederler ve olaylar gelişir.

Bence 2013 yılının en iyi korku filmiydi. Karanlık, gizem ve stresi ölçülü düzeyde damarlarımıza veren bu yapımın 2. filmi de geçen yıl çıktı. Kaçırmayın.

 

İnsidious / Ruhlar Bölgesi


Bu filmi izleyip de harbiden korkmayan kaç kişi var? Ben arada çok sevdiğim filmleri bir daha bir daha izlerim. Son izlediğimde tek başıma full karanlık bir ortamda kulaklıkla izlemiştim. Evet böyle bir psikopatlık 🙂
Neyse, mutlu bir aile yeni bir eve taşınıyor. Ve meraklı oğulları bir gün tavan arasında oynarken yere çakılıyor. Tüm çabalara rağmen çocuk bitkisel hayata giriyor. Aile perperişan tabii. Evde garipleşmeye başlayan olaylar arttığı için Reina evi taşımaya karar verir. Fakat, garipleşmeler diğer evde de yakalarını bırakmaz. Kocasının da reina’ya inanmaması hatta oğulları Dalton’a doktorların bir türlü tanı koyamaması artık sinirleri bozmuştur ve eve medyum çağırmaya karar verirler. Medyumun eve gelmesi aslında bambaşka bir gerçeği gün yüzüne çıkartır.


Bence çekim kalitesi çok yüksek bir film. Özellikle evde odalar arasında dolaşan kamera bile insanın sinirlerini bozmaya yetiyor. her an bir yerden çıkacak olan iblisi beklerken keyiften 4 köşe oluyorsunuz 🙂

Skeleton Key / İskelet Anahtar

Bir hastanede hemşire olarak çalışan Caroline daha yüksek fiyatlı bir teklif alır ve New Orleans’ın dışında yaşlı bir kadının felçli kocasına bakmaya başlar. İlk başta yaşlı kadının davranışları normal gelse de zamanla bunlar Caroline’e batmaya başlar. Baktığı felçli adamın da ona karısından uzak durmasını ima etmesi üzerine Caroline evdeki sırrı te başına çözmeye kalkar.

Bir zamanlar en sevdiğim gerilim filmleri listesinde en birinci sırada olan iskelet Anahtar, şimdi biraz gerilese de bence gece izlendiğinde koltuklara yapışmayı sağlayacak düzeyde bir yapım.

Altıncı His / The Sixth Sense


1999 yapımı dönemin en sansasyonel filmlerinden.. Süksesi 34649 sene de geçse sönmez. Mr. Night Shymalan’ın kendisini sinema sektöründe ispatladığı film diyebiliriz. Çok MÜKEMMEL bir yönetmen. Kötü filmi yok!Neyse konuyu bilmeyen yoktur da yine de ben özetliyim 🙂 Ölülerin onun konuşaya çalıştığını iddia eden içine kapanık manyak bir veletle ona yardımcı olmaya çalışan ondan daha sorunlu bir psikoloğun hikayesini anlatır. Çocuk her ne kadar ölülerle iletişimde kaldığını anlatsa da psikolog ona inanmaz ama bir gün eline geçen ses kayıtlarıyla inanmaya başlar.
Çocuk bir gece onlarla iletişime geçmeye cesaret eder ve küçük bir kızla konuşur. Küçük kız, çocuğa onun nasıl öldüğünü anlatır ve bunu babasına söylemesini ister. Çocuk zamanla bu duruma alışır ve hepsiyle konuşmaya başlar. Filmin final sahnesindeki sürpriz tüm zamanların en şaşırtıcı sahnelerindendi. Mutlaka izlenmesi gereken klasiklerden.

Benim listem böyleydi, umarım içlerinden izledikleriniz veya ben bunu izlerim dediğiniz filmler olur. Kritik için beklerim 🙂

Sevgiler,
Ze.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir