Yabancı Dizi İncelemesi: Vikings / Vikingler

Herkese merhaba! Bir dizi incelemesiyle birlikteyiz. Sizleri
tutkunu olduğum bir diziyle tanıştıracağım bugün. Belki bir çoğunuz biliyorsunuz, belki izlemek istiyorsunuz da fırsatınız olmuyor, ilginizi çekmedi falan..
Her neyse, bu yazıdan sonra herkes Vikings izleyecek arkadaş! 🙂
Geçen senenin Nisan ayında ayağım kırıldığı zaman başlamıştım bu diziye. Hay başlamaz olaydım, ocağıma incir ağacı diktiler.
Vikings, hepimizin bildiği Viking savaşçılarını anlatıyor. Dizi de, diğer tarih dizileri gibi abartılmış olağanüstülük yok. Her şey salt.Dizinin konusundan az çok bahsedecek olursak, 11 ile 13. yüzyıl arasında Avrupa’da fırtınalar estiren Viking savaşçıları konu ediliyor. İskandinav kıyılarında yerleşim süren Viking’lerin baş savaşçısı  Ragnar Lodbrok ve düşmanları, dizinin kısaca özeti diyebiliriz.

Bak, Ragnar dedim içim fena oldu, ay bana bir şeyler oluyor, komşular yetişinnn! 🙂
Ragnar’cığım basit bir çiftçiyken kralın ölümüyle beraber alemin kralı oluyor ve hikaye başlıyor. Son derece cesur ve başarılı bir savaşçı olan Ragnar, asıl zenginliğin Batı kıyılarında olduğunu biliyor ve yanına kardeşi Rollo ile bir numaralı kankası Floki’yi alarak deniz seferlerine başlıyor. Seferlerde başarı sağlayan Ragnar oldukça tanınan bir komutan haline geliyor böylece etrafı düşmandan geçilmiyor. Dizinin muhteşem ötesi kadrosunu tanıtmadan önce Game Of Thrones, Spartacus, Camelot gibi dizilerle karıştırılmamasını rica edeceğim. Hepsinin izleyicisi olarak ayrı olduklarını söylemek isterim.

Şimdi gelelim muhteşem kadroya. Bir numara tabi ki Ragnar Lodrok.


Ragnar yazarken ağzım kulaklarımda yazıyorum, böyle suratımda aptal bir gülümseme oluyor bilin istedim. Kendisi tam bir kral, tam bir baba, tam bir savaşçı, tam bir tam bir..  Ayy, Ragnar Reis bir tanedir ya. Böyle bir kral olabilir mi Allah aşkına? Kalbi olan kızlar bir sonraki resme bakmasın. Hatta kızlar Ragnar Reis’e bakmasın ya lütfen!

History_Vikings_Inside_Look_Vikings_Episode_103_repub_SF_HD_still_624x352
Ragnar reis savaşırken de yakışıklı, köyde gezerken de. Her daim yakışıklı. Onun böyle cool tavırları, pis pis laf sokmaları falan var onları bir görseniz bitesiniz zaten. Gün içinde iki lafımdan üçü Ragnar olduğundan herkes bıktı 🙂  Neyse Ragnar’ı tanıdınız artık bu kadar övgü yeter. Şimdi gelelim bir diğer mükemmelliğe. O da, Ragnar reisin biricik karısı Lagertha yengemiz.


Lagertha-Screencaps-vikings-tv-series-34539791-1280-720
vikings_episode4_2-P
Yazının bu kısmı da, erkek arkadaşlarımızı alakadar ediyor işte. Lagertha Lothbrok hem anne, hem savaşçı hem de oldukça inatçı ve güçlü bir kadın. Zaten Ragnar’ın karısı olarak hayata 74849-0 öne başlamış,bir de yetmezmiş gibi iyi dövüşüyor. Yani, yengede ne ararsan var. Ben de, her ne kadar kıskansam da severim yengemizi.

7964764_f520

Tabii, insanın önce bahtı güzel olsun be kardeşim. Bunlar böyle mutlu, mesut yaşarken araya illa ki bir şirretlik girdi. Ragnar Reis, sefere çıktığı zamanlardan birinde bizim yengeyi aldattı.  Aldattığı hatun da bilmem nerenin Prensesi çıktı mı, üstüne bir de hamile kaldı mı? Tuttu üstüne bir de köye geldi. Kendisini Ragnar’ın karısı ilan ediverdi. Lagertha yenge de gururunu ayaklar altına alacak değil heralde, oğlunu da alıp terk etti köyü. Başka bir ülkenin kralıyla evlendi.


vikings_season2_episode1_gallery_5-P
Ragnar’a 4 tane nur topu gibi erkek çocuk veren Prenses Aslaug, geleceği görebilmesiyle ünlü. Maşallah durmadan doğuruyor bu gidişle dizinin sonuna kadar Ragnar’a bir ordu verir. Sırada, bir diğer oyuncumuz Ragnar’ın kardeşi Rollo var. Bu kısım yine bayan takipçilerimi ilgilendiriyor 🙂

Rollo, Ragnar’ı devamlı kıskanan, abisine karşı düzenlenen savaşa katılmış hatta ve hatta Lagertha yengemize sarkacak kadar pis hainin tekidir. Dua etsin Ragnar onu affetti, öldürtmedi. Fazla anlatacak bir şeyi yok Rollo’nun, kalan kısımları spoiler olmasın diye yazamıyorum zaten, açın izleyin.

İşte dizinin biriciği, Floki. Floki Ragnar’ın en yakını diyebiliriz. Savaşa gidilecek gemileri yapan, fazla sır tutamayan ama çok zeki ve cevval bir karakter olan Floki’nin aklı biraz noksan. Sarışın bir sevgilisi var, şu sıralar onunla evlenme planları yapıyorlar. Diziyi izlerken Floki’nin nerede ne yapacağını kestirmek pek mümkün olmuyor. Bugüne kadar Ragnar’a olan bağlılığından başka bir şey görmedik. Umuyoruz böyle devam eder. (etmedi)

Son olarak sizlere Bjorn’u tanıştırmak istiyorum. Ragnar’ın Lagertha’dan olan oğlu. Bir de, kız çocukları vardı ama o, köye düşen veba salgınında öldü. Ragnar, kızı öldüğünde seferdeydi. Döndüğünde ise, kızının öldüğünü öğrendi. O sahneler içler acısıydı 🙁 Neyse gelelim Bjorn’e…

Tarihi bilgilere göre Bjorn, Ragnar’dan sonra ülkenin en efsanevi savaşçılarından oluyormuş. Zaten böyle bir anne ve babadan başka bir çocuk çıkmasını bekleyemezdik. Bjorn’de savaşa tutkun.

Bjorn_S01P02Bjorn bebişken..

İsmi çok karizmatik değil mi ya? Erkek çocuğum olursa adını Bjorn koycam asdfghjk
Elimizde büyüdü desem yalan olmaz. Büyüdü de aşık bile oldu kereta. Daha küçücükken babasıyla seferlere giderdi. Annesi, babasını terk ettiğinde annesiyle gitmeyi tercih etti Bjorn. Ve seneler sonra, Ragnar’ın yanına geri geldi. Şimdi birlikte savaşıyorlar.

Kısaca karakterleri tanımış oldunuz hepiniz. bu diziye başlamamak için hiçbir sebebiniz yok artık. Öyle bir anlattım ki, ben bile şimdi yan sekmede 1.sezon 1. bölümü tekrar açtım valla 🙂
Bu arada sezon demişken, Vikings 2012 yılı Mart ayında History kanalında yayına başladı. Zaten 1.sezon sonunda pat diye, 2 ve 3’ün onayını da aldı. 1 sezonu 10 bölüm çekilen dizilerden. Yani kalite 😉

Şu sıralar, 4. sezon 11. bölüm yayınlanacak. Sonra yine 1 sene manyak gibi bekleyeceğiz. Saçma sapan 35 sezonluk dizileri izleyeceğinize durmayın Vikings‘e başlayın derim. Ragnar’ın narsist halleri için bile izlenir bence yani 🙂
Zaten bir kez izlediniz mi ardı arkası kesilmeyecek emin olun.
Benden bu kadar, umarım beğenmişsinizdir. İzleyecek dizi lazım diyorsanız buyrun, Vikings burada.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir