Yabancı Dizi İncelemesi: Under The Dome / Kubbenin Altında

Sizlere bu yazı da yaklaşık olarak 1.5 ay önce tanışmış olduğum aslında orjinali Stephen King’in 25 senede yazabildiği bir roman olan, fakat dizisinin de şuan yayında olduğu bir fantastik hikayeyi tanıtacağım.
Dediğim gibi orjinalinde 1024 sayfalık bir roman olan Under The Dome yani Türkçe’siyle  Kubbenin Altında 10 temmuz’dan beri Amerikan CBS kanalıyla ekran karşısına çıktı.Konu olarak enteresan ve fantastik bir duruşa hakim olan UTD benim onayımdan fazlasıyla geçti. Fantastik dizi sever birisi olarak UTD’u ilk olarak kuzenimden duydum. Yaz aylarında izleyecek bağımlısı olmalı bir dizi arayışı içindeydim ki,kuzenim harika bir başlangıç yaptığını,insanı çok fazla merak ettirdiğini söyledi.
Eğer her bölümün sonunda, “Bir an önce diğer hafta gelsin,yoksa öleceğim meraktan ben” diye düşünüyorsam o dizi iyi dizidir benim için. Ve UTD’da bu şekilde oldu. İlk bölümünü ablamla beraber izledik ve hemen diğerine geçtik sonra bir diğerine.. En sonunda da dayanamayıp romanın siparişini verdik. Çok şükür ki dün elimize ulaştı artık merakta kalmayacağım 🙂
Hatta 1000 sayfa olmasına rağmen dizi bitmeden ben romanı bitireceğim diyebilirim 🙂

Şimdi gelelim konusuna;

Güneşli bir bahar gününde aniden Chester’s Mill’de ki Main kasabasının üstüne gizemli görünmez bir güç kalkanı inmiştir.Bu kalkan Main kasabasını dünyanın dışında bırakan bir yer olarak ayırmıştır artık. O sırada gökyüzünde ki uçaklar kalkana çarparak yere çakılırlar,bir bahçevanın kolu kubbenin diğer tarafında kalarak kopar,kasabadan uzaklaşan aile bireyleri çocuklarından ayrı kalırlar ve daha bunun gibi birçok olay yaşanır. Tam da o gün kasabaya gelen (spoiler vermemek adına neden geldiğini söylemeyeceğim) Mike Vogel yani dizi de ki adıyla Barbie arabasının bozulmasıyla kubbenin üstlerine inişine şahit olur.


O sırada Barbie ile beraber olaylara şahitlik eden başka birisi daha vardır ki, Supernatural serisinden de tanıdığımız dizinin tatlı çocuğu Colin Ford yani, Joe.

Joe, dizide bazı misyonlara sahiptir. Mistik güçleri vardır,bazı zamanlar kriz geçirip kubbe ile alakası olduğunu anladığımız sözcükler sıralıyor. Mesela kasabaya Barbie gibi tesadüf eseri o gün gelen lezbiyen bir çiftin kızları olan Norrie ile aralarında kubbe tarafından etkileşimli bir güç var. Bunu dizinin başlangıç bölümlerinde fark ediyorlar zaten. Kısa zamanda birbirlerine aşık olan çılgın çiftimiz kasaba halkını kubbenin aktif zararlarından bile kurtarıyorlar.

Dizi de aşk yaşayan tek çift Joe ve Norrie değil tabi ki.. Joe’nun ablası rolünde gördüğümüz The Secret Circle izlemiş olanların hemen tanıyacağı Britt Robertson dizi de ki adıyla, Angie ve kasaba başkanının psikopat oğlu Junior aşkı da var. Angie aslında Junior’a aşık olmamasına karşın çocukluktan beri birlikte büyüdüğü Jr.’ın ona olan ilgisinin farkındadır ve bu duruma karşı koyamaz. İkili arasında ki ilişki Jr.’ın üniversiteye başlamasıyla bazı aksamalara uğramış ve ilişkileri sadece cinselliğe dökülmüştür ve Angie bu durumdan rahatsız olmaya başlamıştır. Kubbenin kasabaya indiği gün Angie, Jr.’a bu durumdan bahsetmiş fakat psikopat sevgili Jr, kubbenin Angie’yi etkilediğini düşünerek onu bu sapkın düşüncesinden kurtulması için ve ona zarar gelmemesi için Angie’yi kaçırıp babasının eskiden kullandığı sığınağa ayaklarından zincirleyerek kitlemiştir. Gün içerisinde bir çok kez Angie’yi ziyaret eden Jr, yemek ve su gibi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kızı tekrar o şekilde bırakmaktadır. Bu durum ta ki,kasaba başkanı olan babasının Angie’yi orada bulmasına kadar 4 bölüm gibi bir süreçte devam eder.

Psikopat sevgili rolünün hakkını fazlaca veren isim ise yakışıklı oyuncu,Alexander Koch. İnsan izlerken senin gibi birisi bu rolü nasıl oynar diye iç geçiriyor ama son derece başarılı Koch.Sıra geldi dizi de ki bir diğer aşka.. Benim gıptayla izlediğim ama aslında çokta üzüldüğüm bir aşk. Üzülüyorum çünkü malesef içinde biraz yalan barındırıyor. UTD’da ki en güzel ve en seksi karakter,Twilight serisinde turuncu saçlı Victoria olarak tanıdığımız Rachelle Lefevre yani dizi de ki ismiyle Julia.


Julia, kasabanın gazetecisidir. Ve kubbenin kasabaya indiği gün doktor kocasının ortada olmadığını fark eder. Aslında kocasının kubbenin dışında ve kubbe kalktığında geri gelecek olduğunu düşünen Julia işlerin öyle olmadığını bir kaç bölüm sonra fark eder. Çok zeki bir kadını canlandıran Julia kasaba halkı tarafından güvenilen ve sevilen birisidir. Joe ve Norrie ile sürekli kubbenin çözülmesi için araştırma halindedir. Barbie’ye evini açması ve ona yardım etmesiyle beraber aralarında bir yakınlık olmuş bu yakınlık zamanla Aşk’a dönüşmüştür. Oysa Julia, Barbie’nin sırrını öğrense asla onunla birlikte olmazdı. Ve umarım tüm sezonlar boyunca asla öğrenmez çünkü bence birbirlerine çok yakışıyorlar 🙂-Burada ki öpüşme sahnesini defalarca izleyebilirim 🙂

Ve gelelim dizinin son 2 karakterine. Bir tanesi kasaba başkanı Big Jim diğeri ise kasaba şerifi Linda.

Big Jim’in ilk bölümlerden anladığımız kadarıyla kasabaya inen kubbe ile dolaylı yoldan bir ilgisi var fakat henüz ne şekilde olduğu hakkında bir kopya alamadık. Şuanlık Barbie ve Linda’nın edinmiş olduğu yöntemlerden hoşlanmasa da kasaba da herhangi bir kargaşa çıkmaması adına elinden geleni yapmak zorunda. Başında Jr gibi büyük bir problem olan Big Jim aslında iyi ama hayatın ona getirdiği bazı şartlar nedeniyle ciddi bir görüntüye bürünmek zorunda. Bu ciddi görüntü Big Jim’i izleyici açısından biraz itici kılıyor ama zamanla düğümün çözüleceğine inanıyorum.

Kasabanın asıl şerifi Lucke öldükten sonra görevi devralmak zorunda kalan çaylak Linda için şartlar 3 görevli arkadaşının kubbeye temas edip ölmesiyle daha da zor bir hal aldı. Erkek arkadaşını kubbe dışında bırakan Linda duygusal olarakta zor bir süreç içindedir.

Kasabayı kontrol etmekte ve söz geçirmekte zorlanan Linda yanına güvenilir birkaç kişi almak zorunda kaldı. Bunlardan birtanesi Big Jim’in ricasıyla Jr olurken diğeri de Linda’nın isteğiyle Barbie oldu. Barbie ve Jr birbirlerinden nefret ederken haliyle kasabada işler daha karmaşık hale dönüşmeye başladı. Jr’ın hasta tavırları,her fırsatta silah kullanmaya kalkması insanları korku ve paniğe sürükledi. Şuan için Linda ve ekibi düşe kalka yollarına devam ediyorlar bakalım ilerleyen bölümlerde nasıl koşullarla karşılaşacaklar?

UTD’un ben dayanamayıp sonunu merak ettiğim için kocamaaan 1000 sayfalık kitabını aldım ve heyecanla okuyorum 🙂
Merak edenler için kitabın D&R internet satış fiyatı 28 tl.
Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Herkese iyi okumalar diliyorum,bir başka yazımda görüşmek üzere sevgiyle kalın!
– Under The Dome Trailer,

Yabancı Dizi İncelemesi: Under The Dome / Kubbenin Altında” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir