Film İncelemesi: Whiplash

Imdb Puanı: 8.7
Tür: Müzik, Dram
Süre: 1 saat 47 dakika
 

Henüz konservatuarın 1. sınıfında olan Andrew, müzik tutkunu birisidir. Bateri çalmakta uzmanlaşmak isteyen Andrew, aynı zamanda okulun en disiplili hocası Flicker’dan da ders almak için can atmaktadır.

image_02

Flicker, Andrew’in ona olan ilgisini fark edince, kendi sınıfına alır ve maceraları başlar. Takımını en iyi şekilde büyük yarışmaya hazırlayan Flicker, başarılı olduğu kadar hırslı ve psikolojik sorunları da olan bir adamdır. Öğrencilerinin en iyisi olabilmeleri için onların gururlarını yok saydığı zamanlar olur. Andrew, takımın baş davulcusu olabilmek adına gece gündüz çalışmaktadır ama bir türlü koltuğu kapamaz. Flicker, memnuniyetsiz tavırlarıyla gün geçtikçe Andrew’i korkutmaya ve daha çok hırslandırmaya başlar.

whiplash2
Andrew, başarı ile öğrenmenin arasındaki ince çizgide gidip gelirken, yarışma günü gelir çatar ve içinde bulunduğu psikolojik durum onu hırsına yenik düşürür. Sonunda baş davulcu olabilen Andrew, karakterinden buraya gelene kadar fazlaca ödün vermiştir. Peki ama bateride usta olmak bunca yaşanan şeye değer mi?

image_03
                                                (Andrew’in sabahladığı gecelerden birinde, baterisinin ve bagetlerinin hali.. Parmakları kanlar içinde kalana kadar çalıyor.)


Filmin Zeynep’çe kısmına dair yazacak bir şey inanın ki yok 🙂
Çünkü, bu kadar emin konuşuyorum ki Whiplash çok çok iyi! Zaten Altın Küre, Cannes gibi dev ödüllerinin yanında 38 tane daha ödül kazanmış bir yapım. Imdb puanı da ortada 🙂 Oyunculuklar şahane, film süresi yerinde. Bence bu filmi sakın kaçırmayın. Herkese iyi seyirler 🙂

Fragman:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir