Film İncelemesi: Spotlight

IMDB: 8.3
Tür: Gerilim, Dram
Süre: 2 saat 10 dakika

Oscar Adayları açıklandı malum. Ben de yavaş yavaş En İyi Film kategorisindeki filmleri tamamlamaya çalışıyorum.  Spotlight dışında The Revenant ve The Martian izlendi.  Şimdi diyeceksiniz The Revenant’ı neden yazmadın, aranızda izleyenler varsa bilirler. O film yüksek ihtimal Oscar’ı alabilir (ki, benim adayım bu film.) ama benim için yazılacak bir değer taşımıyor. Genelde Altın Küreyi alanlar Oscar’ı da alırlar. Geçen yılki tahminlerimden kazandığım yemeğimi hala ısmarlamayan canım arkadaşım Aykut’a da buradan selam olsun. Var mısın bu seneki filmlerin iddiasına ? 🙂

Neyse gelelim Spotlight’a.. Yazmaya değer bulduğuma göre iyi film değil mi? Evet aynen öyle.
Ödül alacak bir film değil. Gişede de (TR bazında) iş yapmaz. Ama kesinlikle bir gece vakit ayrılarak izlenmesi gereken bir film. Zira, gerçek olaylara dayanıyor.

Konu, Ülkenin en büyük gazetelerinden olan, The Boston Globe gazetesinin Spotlight isimli ekibinin başına atanan yeni şef editör Marty Baron ekibe; 1985 senesinde ortaya çıkmış fakat daha sonrasında tozlu raflara gömülmüş bir haberi yeniden gündeme getirmeleri görevini verir.

Görev, Boston’daki kiliselerde görev yapan 13 rahibin çocuk istismarı suçundan hapse girmesidir.

 

9c93f7_1c40ca169a3341c2b7175f356f82e353
Oldukça başarılı ve araştırmacı Spotlight ekibi hemen araştırmalara başlayarak, o dönemde mağdur olan kişilerle ve aileleriyle görüşme ayarlamaya, rahiplerin savunmasını yapan avukatlarla görüşmeye başlarlar.  Fakat, ekip derinlere indikçe işin garip bir tarafını keşfetmeye başlar. Bu olay ne 13 rahiple sınırlıdır, ne de sadece haberi yeniden gündeme getirmekle…

 9c93f7_fa38a3179db14b0bb4af774e0fc222ab

Film, gazetecilerin engelsiz çalışırlarsa gerçekten neler yapabileceğini ve devletin bir şeyleri ört bas etmekte ne kadar etkili bir kurum olduğunu, aynı zamanda avukatların para ve prestij için neler yapabileceğini gözler önüne sarıyor. Tam 30 yıl önce yaşanmış bir olayı araştırıp hazin sonunu gözler önüne seren Spotlight’ı izlemenizi öneririm. 

FİLMİ İZLEDİĞİM SİTE: http://www.vipfullhdfilmizle.com/spotlight-turkce-dublaj-izle/3/

 

FRAGMAN:

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir