Film İncelemesi: Nadide Hayat

Tür: Dramatik Komedi
Süre: 1 saat 58 dakika
Yönetmen: Çağan Irmak

Çağan Irmak’ın merakla beklenen filmi Nadide Hayat’a gittim geçen hafta.
İlk başlarda son derece sıkıcı olsa da, sabırla beklemek gerekti. Çünkü, bu film bir Çağan Irmak filmiydi. Yine yanıltmadı, tadı damağımızda kalan bir film yapmış.

Demet Akbağ ne büyük oyuncu.
Filmin konusuna gelecek olursak, eşini kaybettikten sonra ne yapacağını bilemeyen ve hayatındaki monotonluğa bir son vermek isteyen Nadide ile, onu kendisinden daha fazla düşünen çocuklarını konu alıyor.

9c93f7_c737549668bd4f0992526bb1637d4a6f
Nadide kendini bazen bir evlilik programında, bazen sabah yürüyüşlerinde bazen de bütün nesneleri kaplumbağaya benzetirken yakalıyor.

9c93f7_6e5ec81d1f3149a2b1d154bbab34fd88
Bu durumdan artık bunalan Nadide’nin hayatını bir gün gazete ilanında gördüğü ‘Üniversitelilere Af’başlığı değiştiriyor. Kocasıyla evlendikten sonra istemeyerek de olsa okulunu bırakan Nadide, üniversiteye geri dönmeye ve yarım bıraktığı eğitimini bitirmeye karar veriyor.

En son 30 sene önce gittiği üniversitenin onu sımsıcak karşılayacağını düşünen Nadide’nin beklediği gibi olmuyor hiçbir şey. Kendi zamanından beri birçok şeyin değiştiğne tanık olan Nadide, okulun bir araştırma gemisindeki görevine seçilen Nadide’nin görevi, rüyalarında gördüğü kaplumbağ ve çiftini Akdenizin derin sularında bulmaktır.

9c93f7_096c66e6b8c64c469d2ba8e04e702bd8

Bunun için ukala sınıf arkadaşlarıyla aynı takımda olmak zorunda kalması da cabasıdır 🙂
Nadide, bu görevin sonunda hem kaplumbağaları hem de hayatına anlam katacak bambaşka bir değeri bulmuştur.


Zeynep’çe; Ben çok anlamlı bir film olduğunu düşünüyorum. Nadide yerinde bir an annemi, hatta gelecekteki kendimi gördüm. İnsan yaşı kaç olursa olsun hayatın anlamını aramaya devam etmeli.

Sevgiler,
Zeynepselbirşeyler

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir