Film İncelemesi: Ich Seh ıch Seh / Goodnight Mommy

Imdb Puanı: 6.7
Tür: Gerilim, Korku
Süre: 99 dakika

Herkese merhaba!
Korku filmi sever birisi olarak uzun zamandır takibinde olduğum bu filmi sonunda izleyebildim. Avusturya&Almanya ortak yapımı olan “Ich Seh Ich Seh” 2014 yılında ABD ve diğer AB ülkelerinde gösterime girmesine rağmen Türkiye’de Başka Sinema‘da bile gösterime girmedi 🙁 Neyse biz de internetten izledik, napalım. Almanlar ne kadar harikulade yakışıklı/güzel olsalar da şu buzdolabı karakterlerinden kurtulamayacaklar. Tüm filmlerinde olduğu gibi bu filmde de donuk insanlar görüyoruz 🙂

Şimdi gelelim filmin konusuna,
İkiz kardeşler Lukas ve Elias (bu arada çocukları asla birbirinden ayıramazsınız) kocaman ve harika bir evde anneleriyle birlikte yaşamaktadır. Vahim bir kaza sonucu anneleri tedavi olmak için uzun bir süre ortalıktan kaybolur ve çocuklar kendi başlarına büyümeye çalışırlar.

ıch seh ıch seh ile ilgili görsel sonucu
  Lukas ve Elias.. Suratlarındaki çiller bile aynı yerde.

Lukas ve Elias vakitlerinin çocuğunu bahçelerinde oyun oynayarak geçiren, son derece yakın 2 arkadaş gibidir. Günlerden bir gün anneleri çıkıp gelir ve gelir gelmez kendisini odasına kapatır. Annelerine hoş geldin demek için yanlarına giden ikizler, onu tanıyamazlar çünkü annenin tüm yüzü sargı içindedir.

 

goodnightmommy_1                                                                                                                Eve şöyle bir tip geliyor, düşünsenize… Tövbe Yarabbi!

Anneleri eve geldiği dakikadan itibaren garip davranışlar sergilemeye başlıyor. Mesela çocukları sık sık tersliyor, onlar yattıktan sonra kendini ormana atıp enteresan kafalara giriyor. Çocuklara temizlik  yaptırıyor vs. Bunun dışında evde ters giden bir şey daha var ki, annenin ikizlerden sürekli Elias’la konuşması. Asla Lukas’la konuşmuyor, ona yemek vermiyor ve küs olduğunu söylüyor.

Zamanla bu kişinin gerçek anneleri olmadığını düşünen çocuklar kadını takibe alıyorlar. Odasına gizlice girip dinleme cihazı yerleştiriyorlar mesela, geceleri nöbetleşerek onu izlemeye başlıyorlar. Zamanla gerilimin arttığı filmde sadece 3 kişiyi izlemenin de vermiş olduğu sinirle kasım kasım kasılıyorsunuz. Özellikle Almanca film izlemekten hoşlanmayanlar muhtemelen bu filmi sevmeyecektir. Kaba bir dil olduğu için altyazılı olarak izleseniz de reel konuşmalar kulağı tırmalıyor.

ıch seh ıch seh ile ilgili görsel sonucu

Çocukların efsane oyunculuk gösterdiğini söylemek isterim. Bilhassa kardeşlik olgusunu ön plana çıkartan bu film, sürpriz sonuyla sizi şoka sokabilir. Son 10 dakika iyice hareketlenen filmdeki ipuçlarını en baştan yakalarsanız olay örgüsünü hemen anlayabilirsiniz. Şahsen ben anlamadım, ve bence sonunda çözümlemem çok da iyi oldu 🙂 Bayramı seyranı güzel bir geirlim filmiyle noktalamak isteyenler için ingilizce adıyla Goodnight Mommy süper bir seçenek olacaktır.

Herkese şimdiden iyi gerilmeler 🙂

Fragman,

 

Film İncelemesi: Ich Seh ıch Seh / Goodnight Mommy” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir