Film İncelemesi: Ekşi Elmalar

Yılmaz Erdoğan’ın 3 yıl aradan sonra hem yönetmen hem de oyuncu koltuğunda oturduğu filmi bu cuma vizyonda olacak. Dün yapılan basın gösteriminde izleme şansım oldu filmi. Yaklaşık 2 saat sürüyor. Başrollerde Yılmaz Erdoğan’a benim en sevdiğim kadın oyuncu Farah Zeynep Abdullah eşlik ediyor. Yan rollerde ise Songül Öden, Şükrü Özyıldız ve Şükran Ovalı var.

Olay Hakkari’nin bir köyünde, elma bahçeleri sahibi ve aynı zamanda yıllarca belediye başkanlığı yapmış olan Aziz’in etrafında geçiyor. Yılmaz Erdoğan’ın filmde rol ismi Aziz ama kimse ona Aziz demiyor. Herkes onu Reis olarak biliyor. Gerçekten kendisi tam bir Reis! Köyde yapacak çok fazla bir şey olmadığından en meşhur şeyler Reis’in kızları ve elma bahçeleri. Bahçelerde sürekli ekşi elma yetişmesi Reis’in moralini bozarken köye gelen ziraat mühendisi durumu bir aşılama yöntemiyle kurtarıyor ve Reis’in kalbinde yerini alıyor. Aileye bu kadar yakın olan mühendis gönlünü Reis’in 2 numaralı kızına (Şükran Ovalı) kaptırıyor.

s-4ea0b52509c36b2e8fbfc269bca5e0e64336feb0

Aynı zamanda köye kuzenini ziraata gelen Özgür (Şükrü Özyıldız)’de gönlünü en küçük kıza (Farah Zeynep) kaptırınca olanlar oluyor. Sert ve  kuralcı bir baba olan Reis, kızlarının bu beylerden uzak durmasını istiyor. Fakat, beyler gönüllerini kaptırmışlardır bir kere.

newsitem_636070628788753754
Bir yanda Reis, bir yanda birbirlerine kavuşmayı bekleyen 2 güzel kadın Hakkari’nin çorak topraklarında hayatın nasıl zor şartlarda yaşandığını bizlere gösteriyor. Kadın olmanın ve büyük şehirlerde büyüyememiş olmanın dramı… Mesela filmde bir şampuan sahnesi var ki, çok hoş 🙂 Gülüyorsunuz ama aslında oldukça  dramatik. Neyse, spoiler olmasın anlatmayayım. Arkadaşımın dediğine göre, Yılmaz Erdoğan bu hikayede dedesi ve teyzelerini anlatmış. Aslına bakarsak duygusal bir hikaye yatıyor temelde. Bana biraz Çağan Irmak filmleri gibi geldi. Hem güldürüyor hem de ağlatıyor.

Benim filmde çok sevdiğim bir replik vardı: “Ablalar evlenirken 2 kişi gider evden. Hem kardeşin gider, hem de annen. Çünkü; ablalar kardeşlerinin 2. annesidir.”

Genel olarak ben sevdim filmi. Türk sinemasına yeni bir soluk falan diyemem tabii 🙂 Ama haftasonunda aileyle değerlendirilecek düzeyde, görüntü kalitesi ve diyalogları sağlam bir film. İzlerseniz konuşalım 🙂 Şimdiden iyi seyirler.

Sevgiler,
Zeynep

Fragman burada:

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir