Film İncelemesi: Çekmeceler

Tür: Dram
Imdb Puanı: 7,2

Süre: 120 dk

Zenne filminden tanıdığımız M. Caner Alp ve Mehmet Binay yine çok başarılı bir işe imza atmışlar. Zenne’yi izlediniz mi bilmiyorum ama en kısa şekilde; bir eşcinselin ailesi tarafından gördüğü baskı sonucu öldürülmesini anlatıyordu. Caner Alp ve Mehmet Binay’ın her filminde topluma farklı bir bakış açısı kazandırma eğilimi var. Çekmeceler filmi, gerçek ve tanınan bir mankenin hayat hikayesinden uyarlanmış. Aslında uyarlanmış demek yanlış, direkt hayatını çekmişler.  Film hakkında fazla konuşmayacağım. Başrollerinde fazlaca ünlü oyuncu var ve mükemmel bir performans sergilemişler. Bilhassa, başrolümüz Deniz (Ece Dizdar) şahane!


Annesi ve babası tiyatro oyuncusu olan Deniz, babası tarafından baskıyla büyütülen bir çocuk. Ailesinin sürekli turnede olması sebebiyle tek başına büyümeye çalışan Deniz’in daha küçük yaşlardan itibaren cinselliğe olan açlığı gözler önüne seriliyor. 
 
5 yaşından beri mastürbasyon yapmaya başlayan Deniz, sürekli babasına yakalanıyor ve babasından şiddet görüyor. Bu süreçte annesiyle babası da ayrılınca Deniz iyice ortada kalıyor ve sevgisizliğini önce yakın çevresiyle (babasının arkadaşları) yakınlaşarak daha sonra da başka erkeklerle cinsel ilişkide bulunarak gidermeye çalışıyor. 
Deniz hayatı boyunca tam 486 erkekle birlike oluyor fakat bunların hiçbirinin sıfatını hatırlamıyor. Bir süre sonra psikolojik olarak da çökmeye başlayan Deniz’i travmalı bir süreç bekliyor. Rehabilitasyon tedavisine başlayan Deniz’i doktoru 
hipnoz yöntemiyle hayata döndürmeye çalışırken seyirci de flashbackler sayesinde neler olup bittiğini öğreniyor.

Zeynep’çe; 
Genel hatlarıyla filmi biraz anlattık fakat, gidip mutlaka izlemenizi öneririm.
 Hayat bakışınızı değiştirecek, cesur bir film. Türkiye’de böyle filmlerin çekilmesi beni mutlu ediyor.
Dipnot olarak, film +18 ve bazı sahneler biraz acımasız açıkçası. Bunu dikkate alarak gitmenizi öneririm.
Herkese şimdiden iyi seyirler!
Fragman:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir