Film İncelemesi: Ben-Hur 2016

Imdb Puanı: 5.7
Tür: Tarih, Aksiyon
Süre: 2 saat 5 dakika.

Kutsal kitaplardan gelen hikayeleri epik öykülere uyarlayıp önümüze sürmek sinemanın hep ilgisini çeker. İlk olarak 1959 yılında çekilen Ben-Hur’un 2. dalgası geçtiğimiz hafta vizyona girdi. Epik filmlerin kraliçesi olarak gitmesem olmazdı tabii 🙂 İlk filmin başrolünde o dönemin yıldız jönü Charlton Heston yer alırken, yeni versiyonda ise yakışıklı oyuncu Jack Huston ve benim bebeğim Tobby Kebbell oynuyor.

benhur-zeynepsel
                                                                                                                        1959 vs 2016 Ben-Hur Afiş tasarımları

Neyse gelelim filmin konusuna, varlıklı yahudi prensi Ben Hur ve Romalı üvey kardeşi Messala Kudüs’te birlikte yaşamaktadır. Messala zamanında, Ben Hur’un ailesi tarafından evlat edinilmiştir ve onu gerçek oğullarından asla ayırmamışlardır. Messala, Ben Hur’u çok sevse de (hatta kız kardeşine aşık olsa da) kendisini bir türlü oraya ait görememektedir. Bir gün sinirlenerek Roma ordusuna katılmak üzere Kudüs’ten ayrılır.

benhur3-zeynepsel

Ben Hur bu duruma çok üzülür ve kardeşine tam 2 yıl boyunca aralıksız mektup yazar. Fakat, hiçbirine cevap alamaz. Messala, gerçek bir komutan olabilmek için Roma ordusuyla tüm savaşlara katılır ve sonunda kendisini imparator Sezar’a kanıtlayarak orduda büyük bir komutan olur. Artık emrinde bir sürü asker vardır ve yeni hedefleri Kudüs’ü ele geçirmektir. Ben Hur, inançsız bir insan olsa da çok yardımsever birisidir. Kudüs’te yahudileri öldürmek isteyen bir tarikat doğmuştur ve Ben-Hur canı pahasına bu tarikattan bir çocuğa yardım etmek için evine alır.

screenshot_1
Jül Sezar

“Romalılar kan görmeyi sever” diye bir söz vardır. Pis Sezar ve ordusu da aynen böyle işte. Kudüs’ü bu tarikattan temizlemek için gelseler de Ben-Hur Messala’ya tarikattakilerden birini koruduğunu söylemez ve onlardan birisi de çıkıp Sezar’ı vurmaya kalkınca iki kardeş arasında acımasız bir savaş başlar. Messala, Ben-Hur’u ömür boyu deniz sürgününe gönderir. Ailesini de bir şatoya kapatıp ölüme terk eder.

screenshot_2

Ben Hur intikam ateşiyle yanıp tutuşur ve hayatta kalmayı başararak Kudüs’e geri döner. Messala hala orada komutanlık yapmaktadır. İntikamı almanın ve yerle bir olan prenslik itibarını geri kazanamanın tek bir yolu vardır o da, her yıl düzenlenen at yarışlarında En iyi olarak kabul edilen Messala’yı yenmektir. Genel olarak efektler ve oyuncu kadrosuna tam puan verebileceğim Ben-Hur filminde saçma yerler de yok değil tabii. Mesela, Kudüs’teki kadınların beyaz kot pantolon giymesi! O dönem de ne arasın kot be kardeşim..? Ya da, Hz. İsa’yı araya sıkıştırabilmek için Ben Hur’u 1 günde hristiyan yapmak! Bu arada filmde Haluk Bilginer’de oynuyor. Ama neredeyse tek bir diyaloğu bile yok! 🙂 Ben-Hur’un kayınpederi rolünde 🙂

Yine de izlenmeyecek bir film değil tabii. Hele ki epik tarih severler için!
Şimdiden izleyenlere iyi seyirler dilerim :*

Fragman için;      

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir