Yabancı Dizi Önerisi: The Crown – Netflix Original

Hoolaa beybiesss! SADE isimli kitabı okuduktan sonra hayatımı ciddi anlamda sadeleştirdim ama şu dizi manyaklığından bir türlü vazgeçemiyorum. Geldiği günden beri adeta bebeğim olan canım Netflix mobil ve tabletlere indirme özelliğini de getirdikten sonra benim kafa komple yandı. Bu arada Netflix kullanmayan ya da ne olduğunu bilmeyen varsa kısacık bahsedeyim: “Netflix’e online izleme platformu diyebiliriz. Çok basit bir üyelik sistemiyle size yabancı dizileri izleme fırsatını sunuyor.” Şimdi diyeceksiniz, zaten korsan siteler var bizene. Eh o da sizin kalitesiz yaşamınız asdfgh.

Aylık 16 lira ödeyerek 4 kişi kullanıyoruz ahaha. Baktığında kişi başı 4 lira ama hepsini ben ödüyorum tabii 🙂 İşe gidip gelirken de indirdiğim içerikleri izliyorum. İşte bu yüzden muazzam bence. Çünkü diğerlerinde telefona indirme olayı yok, hem de korsan sitelerin ne zaman sizi yarı yolda bırakacağı belli olmuyor. Yılların Dizibox’ları Dizimag’leri kapanmadı mı sonuç olarak? Neyse Netflix’i yağlayıp balladıktan sonra asıl konumuza geçebiliriz. İşte, gönlümün en yeni sultanı The Crown! 👑👑

The Crown


Sadece şu fotoğrafa bakarak bile diziye başlayabilirim şahsen. İngiliz aksanına kurban olduğum Matt Smith (Dr. Who izleyenler cavladı bile!) başrolde oynuyor. Hala İngiltere kraliçesi olan II. Elizabeth’in hayatını anlatan seri, duyduğuma göre 6 sezon sürecekmiş. II. Elizabeth rolünü ise tam bir asilzade olan Clarie Foy oynuyor. Royal Family böyle bir dizinin çekilmesine nasıl izin verdi biliyorum ama iyi ki de vermişler vallahi beni inanılmaz sardı.

thecrown
Dizi, gerçek bir prenses olan Elizabeth’in Yunanistan ve Danimarka prensi olan Philip Mountbatten ile evlendirilmesiyle başlıyor. Evlendirilmesiyle dediğime bakmayın ikisi birbirine aşık aslında. Ve sene 2016 hala evliler ❤️ LOVE STORY ❤️ Philip Mountbatten’a evlendikten sonra Edinburgh dükü ünvanı veriliyor. Aslında kendisi bir denizci. Ve evlendikten sonra ona başka ünvanlar verildiğinden hiçbir zaman kendi istediği gibi yaşayamıyor.  Elizabeth, babası için her zaman bir joker gibi olduğundan ölümünün ardından komuta yetkisini direkt kızına bırakıyor.

 

the-crown-ely-cathedral
Kraliçe Allah’ın emri peygamberin kabliyle istendikten sonra bir de şak diye tahta geçince Allah Allah yani! Sorunlar sorunlar.. Ben en başta açıkçası Mountbatten’ı sinsi pisliğin biri sanmıştım ama hiç de öyle değilmiş tatlış.  Karısı için nelere katlandı adamcağız hala da katlanıyor. Mesela; kraliyette eğer bir erkek tahta oturmuyorsa gelen kraliçenin evlendiği adam, kadının soyadını almak zorunda. Yani adamcağız karısı için soyadından vazgeçip Windsor soyadını bile aldı.
thecrown3
Kraliçe olmak dünya kadar sorumluluğu beraberinde getirdiği için ürkek Elizabeth bir süre bocalıyor. Ayakları sağlamca yere basan kraliçe olması zamanını alıyor elbette. 64 senedir tahtta sonuç olarak 🙂 Hem anne hem eş hem de hükümdar olmak zor. Başbakan Churchill’le her hafta gerçekleştirdiği toplantılardan çoğu zaman bir şey anlamasa da elinden gelenin fazlasını yapmış daima ülkesi için. Babası VI. George’a bir söz veren kocası ise ne olursa olsun destekçisi. Hemen hemen her bölümde köstekmiş gibi görünse de aslında öyle değil. O da kraliyete ayak uydurmaya çalışıyor. Sadece çocuklarına bakan bir baba ve öylesine görevlendirilmiş bir dük olmak istemiyor. Kraliyete kalsa evde oturacak koskoca adam. Ama o karısının sadeliğinden ödün vermesini istemiyor, geçmişe değil de geleceğe dönerek bir şeyler yapmasını istiyor. Kendisi ve ailesi için çabalamaları çok anlamlı..
thecrown2

Sözün önü, uzun zamandır yaşadığım dizi boşluğunu pat diye doldurdu.  Elizabeth’in 64 senedir tahtta oluşunu büyük çerçeveden görmemizi sağlayan tarihle günümüzü birleştiren harika bir yapım. Dizideki, karakter gerçektekilerle birebir örtüşüyor. Gelin İngiltere’yi daha yakından tanıyın 🙂 Henüz 1. sezonu bitmiş olan dizinin her bölümü yaklaşık 55 dk. 1. sezonu 10 bölüm olarak çekmişler. 2. sezonun başlangıç tarihi henüz net değil. Bu aralar yeni bir yapıma şans vermek isterseniz The Crown’ı listenize alın bir deneyin derim.

Eğer izlerseniz, şimddien İyi seyirler!

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir